Ολυμπιάς Νεαπόλεως: Σημαντικό βήμα για πρόκριση στον τελικό
21/04/2021 23:25

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κέρδισε μέσα στο «Σωτήρειο Αθλητικό Κέντρο» την Ανόρθωση στον πρώτο ημιτελικό με 0-3 σετ (22-25,17-25, 19-25) και πήρε το ισχυρό προβάδισμα.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί το Σάββατο στην έδρα της Ολυμπιάδας «Νεάπολη-Επιστροφή». Η Ολυμπιάδα βολεύεται και με ήττα 2-3 ενώ η Ανόρθωσις θέλει νίκη 3-0 και 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση σε «χρυσό»σετ.

Σημαντικό το προβάδισμα της Ολυμπιάδος στο πρώτο σετ αφού κέρδισε με 22-25 σε 27’ και έκανε το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ η Ολυμπιάδα εξακολουθούσε να είναι καλύτερη και είχε διαφορές 14-19 για να κρατήσει και να κερδίσει 17-25 σε 25’ αυξάνοντας το προβάδισμα σε 0-2 σετ.

Ισορροπημένο έμοιαζε το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 05-05. Η Ολυμπιάδα βρήκε τον ρυθμό της και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 06-10. Η «Μεγάλη Κυρία» πίεσε και μείωσε στον πόντο 10-11 με μικρό σερί 4-1.

Η ομάδα της Νεάπολης κατάφερε να «κτίσει» μια μικρή διαφορά 12-15 και αύξησαν στο +4 (15-19) για να κερδίσει εν τέλει με 19-25 σε και να επικρατεί με 0-3 στον πρώτο ημιτελικό.