ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 92-76: «Καθάρισε» σε πέντε λεπτά
21/04/2021 22:11

Το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας με 92-76 της Φενέρμπαχτσε.

Το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας με 92-76 των 11 παικτών της Φενέρμπαχτσε, και διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας. Η ρωσική ομάδα είχε ξεφύγει με 13 πόντους στην δεύτερη περίοδο, με τους Τούρκους να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι στην τρίτη αλλά να μένουν από ιδέες στην τέταρτη και να χάνουν αρκετά εύκολα.

H ΤΣΣΚΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους (8-2) με καλάθι του Έρικ. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με μπροστάρη τον Ντε Κολό τρέχοντας σερί 9-0 για να περάσει μπροστά με 8-11. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ για περίπου τρία λεπτά.

Η τουρκική ομάδα κατάφερε για πρώτη φορά να ξεφύγει με 6 πόντους με συνεχόμενα καλάθια του Ντε Κολό (15-21), με τους Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν να απαντάνε για τους Ρώσους (20-21). Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην συνέχεια και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (28-23), τρέχοντας συνολικό επιμέρους σκορ 13-2.

Η ομάδα του Ιτούδη συνέχισε να έχει το μομέντουμ στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάει μέχρι και στο +13 με διαδοχικά τρίποντα των Βόιτμαν και Στρέλνιεκς (40-27). Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ από το 15-21 σε αυτό το διάστημα έτρεξε συνολικό επιμέρους σκορ 20-4.

Η Φενέρ απάντησε με πέντε πόντους του Μπιμπέροβιτς και τρίποντο του Ντε Κολό μειώνοντας στους 8 (43-35). Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και τους τέσσερις πόντους ενάμισι λεπτό πριν το τέλος (48-44), με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει σερί 5-0 στο φινάλε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων (53-44).

Η ΤΣΣΚΑ ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι στην επανάληψη και αργά και σταθερά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά. Συγκεκριμένα, αρχικά με τρίποντο του Γκούντουριτς και δίποντο του Μπράουν μείωσε στο καλάθι (58-56). Ο Αμερικανός γκαρντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (64-64) με τον Ντε Κολό να βάζει την ομάδα του μπροστά διαμορφώνοντας το 64-66 της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την ΤΣΣΚΑ να καταφέρνει να ξεφύγει με 4 πόντους με τρίποντο του Ούκχοφ (72-68). H ΤΣΣΚΑ διεύρυνε και άλλο το προβάδισμα της με διαδοχικά τρίποντα από Αντόνοφ και Χάκετ (78-70).

Η Φενέρμπαχτσε είχε μεγάλο πρόβλημα να φτάσει στο καλάθι με την διαφορά να ανεβαίνει και άλλο και να φτάνει στην μέγιστη τιμή των 14 πόντων (84-70), με τους Ρώσους να τρέχουν επιμέρους σκορ 20-4 δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να επιστρέψει πάλι στην διεκδίκηση της νίκης με την ομάδα του Ιτούδη να κάνει το 1-0 στην σειρά με το τελικό 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76