Ο Ναδάλ χρειάστηκε τρία σετ για να κερδίσει τον Νισικόρι
22/04/2021 21:21

Δύο πρόσωπα συνεχίζει να παρουσιάζει ο Ράφαελ Ναδάλ στο ξεκίνημα της φετινής χωμάτινης σεζόν. Ο απόλυτος κυρίαρχος της κόκκινης επιφάνειας, χρειάστηκε τρία σετ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κέι Νισικόρι για τον 3ο γύρο του Barcelona Open, επικρατώντας με 6-0, 2-6, 6-2 του Ιάπωνα στην Pista Rafa Nadal της Βαρκελώνης.

Το Νο1 του ταμπλό και 11 φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης, ήταν εντυπωσιακός στο εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα όπου δεν έχασε ούτε game, ωστόσο παρουσίασε καθίζηση στο 2ο σετ και επέτρεψε στον αντίπαλό του να ανακάμψει ενώ από τα μέσα του 3ου σετ ήταν και πάλι ο γνωστός Ναδάλ, ολοκληρώνοντας τη νίκη του μετά από 2 ώρες και 22 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 12η νίκη του 34χρονου Ισπανού επί του Νισικόρι σε σύνολο 14 αναμετρήσεων με τον Ράφα να σφραγίζει το ραντεβού με τον Κάμερον Νόρι στην 8αδα, μετά και τη νίκη του Βρετανού νωρίτερα επί του Νταβίντ Γκοφάν με 6-0, 3-5 ret.

Ο κάτοχος 13ων τίτλων στο Roland Garros και συνολικά 20 Grand Slam τροπαίων, μπήκε σαν μαινόμενος ταύρος στο κεντρικό court και σε 31 λεπτά είχε πάρει προβάδισμα με 6-0, παίζοντας φανταστικό τένις.

Στο 2ο σετ, ο Ισπανός έχασε το ρυθμό του, δεν άνοιγε τόσο εύκολα το γήπεδο και αυτό επέτρεψε στον Νισικόρι να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και να πιστέψει για την ανατροπή. Ο Ιάπωνας με δύο breaks στο σερβίς του Ναδάλ, έφτασε στο 6-2 και έστειλε το ματς στο καθοριστικό σετ.

Εκεί, ο Νισικόρι πίεσε στην αρχή το σερβίς του καταξιωμένου αντιπάλου του όμως ο Ναδάλ ήταν αυτός που έπρεπε στα κρίσιμα και πέτυχε το καθοριστικό break στο 4ο game όπου του έδωσε προβάδισμα με 3-1.

Με έναν φοβερό winnner στο τέλος, ο Ναδάλ πέτυχε το δεύτερο break του στο σετ και με 6-2 έβαλε τέλος στην αναμέτρηση, διατηρώντας τις ελπίδες του για τον 12ο τίτλο του στο τουρνουά της πατρίδας του.