Σε τροχιά αστεριών οι Μπεργκαμάσκι, έχασαν έδαφος οι Τζαλορόσι
22/04/2021 21:40

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ρόμα και Αταλάντα για την 32η αγωνιστική της Serie A. Οι Τζαλορόσι έσωσαν τον βαθμό, αλλά βρίσκονται εκτός 6άδας, στην 4η θέση παρέμειναν οι Μπεργκαμάσκι.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ρόμα και την Αταλάντα για την 32η αγωνιστική της Serie A, με το μεταξύ τους παιχνίδι να λήγει 1-1. Οι Τζαλορόσι έσωσαν τον βαθμό, όμως έμειναν τρεις πόντους από την εξάδα που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, οι Μπεργκαμάσκι παρέμειναν 4οι με 65 βαθμούς, αλλά έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην 2η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Μαλινόβσκι, έπειτα από γύρισμα του Γκοζένς από τα αριστερά. Η Αταλάντα είχε τις περισσότερες τελικές στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για ένα δεύτερο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζαλορόσι ισορρόπησαν το παιχνίδι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Κρισάντε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 75′ η Ρόμα έφτασε στην ισοφάριση, αφού εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Ο Κρισάντε δοκίμασε το πόδι του από μακριά σημειώνοντας έτσι το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα εξαιτίας αποβολής του Ιμπάνιες στις καθυστερήσεις βλέποντας δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Καλαφιόρι (46′ Μ. Πέρες), Ιμπάνιες, Μαντσίνι, Κάρσντορπ, Βερετούτ, Κρισάντε, Βιλάρ (Κ. Πέρες), Μχιταριάν (86′ Μαγιοράλ), Πελεγκρίνι, Τζέκο.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Ρομέρο, Παλομίνο, Τζιμσίτι, Μέλε, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκοζάνς, Ίλιτσιτς (59′ Μουριέλ), Μαλινόβσκι (59′ Πάσαλιτς), Ζαπάτα (73′ Τολόι)