Ο Κάρι έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα σε έναν μήνα
26/04/2021 08:45

Ο Στεφ Κάρι σημείωσε ακόμα ένα ρεκόρ στον αγώνα των Γουόριορς με τους Κινγκς, αφού έφτασε τα 85 εύστοχα τρίποντα μέσα στον Απρίλιο, επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για έναν μήνα.

Ο Στεφ Κάρι οδήγησε τους Γουόριορς στην νίκη με 117-113 επί των Κινγκς σταματώντας τους 37 πόντους με 7/14 τρίποντα. Στο μεσοδιάστημα έγραψε ιστορία.

Σε μία περίοδο που ο σταρ των Γουόριορς μοιάζει με εξωγήινο με αυτά που κάνει, με τα shot charts του να μοιάζουν βγαλμένα από video game, μπόρεσε στο μεσοδιάστημα να γράψει ακόμα ένα ρεκόρ. Κι αυτό γιατί έχει φτάσει ήδη τα 85 εύστοχα τρίποντα μέσα στον Απρίλιο, στην καλύτερη επίδοση του ΝΒΑ για τα περισσότερα τρίποντα από έναν παίκτη μέσα σε ένα μήνα. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν τα 82 εύστοχα τρίποντα του Τζέιμς Χάρντεν τον Νοέμβριο του 2019.

Στους 13 αγώνες που έχει πάρει μέρος τον Απρίλιο ο Κάρι έχει 38.1 πόντους, 6.5 ριμπάουντ και 4.5 ασίστ μέσο όρο σε 36 λεπτά συμμετοχής, ενώ σε αυτό το διάστημα έχει μέχρι στιγμής 85/180 τρίποντα, κάτι που σημαίνει ότι σουτάρει με 47.2% πίσω από την γραμμή των 7.25 μέτρων, σε ένα εξωφρενικό νούμερο, έχοντας 6.5/13.8 τρίποντα ανά αγώνα!