Οι «πολίτες» άλωσαν το Παρίσι
28/04/2021 23:59

Η Σίτι έκανε τη μεγάλη ανατροπή, κέρδισε 2-1 την Παρί μέσα στη Γαλλία και πλέον έχει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στη Γαλλία, κερδίζοντας την Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 με μεγάλη ανατροπή και έχει το πάνω χέρι για να φτάσει εκείνη στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με κεφαλιά του Μαρκίνιος, ενώ τα γκολ της ανατροπής για την ομάδα του Μάντσεστερ πέτυχαν οι Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ.

Στο 15’ ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρκίνιος βρήκε κενό στην άμυνα της Σίτι και με κεφαλιά νίκησε τον συμπατριώτη του Έντερσον για το 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο 21’ η Σίτι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Σίλβα έκανε την προβολή, αλλά ο Νάβας είχε κλείσει τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι μπήκε πιο δυναμικά και στο 61’ ο Ντε Μπρόινε επιχείρησε ένα πολύ ωραίο γυριστό, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον στόχο. Ό, τι δεν κατάφερε ο Βέλγος σε αυτή τη φάση, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος, όταν στο 64’ έκανε το 1-1 για τη Μάντσεστερ Σίτι, όταν έκανε με το δεξί τη σέντρα, ο Νάβας εκτίμησε λανθασμένα τη φάση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1 της Σίτι.

Στο 71’, οι Άγγλοι κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς, όταν ο Μαχρέζ βρήκε τον τρόπο να περάσει την μπάλα μέσα από το τείχος και η Σίτι παίρνει το προβάδισμα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Παρί, στο 77′ ο Ιντριγά Γκέιγ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Γκιντογάν και έτσι θα λείψει από το επόμενο ματς των δύο ομάδων.

ΠΑΡΙ: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Βεράτι, Παρέδες (83′ Ερέρα), Γκέιγ, Ντι Μαρία (80′ Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο (61′ Ζιντσένκο), Ρόδρι, Γκιντογάν, Ντε Μπράινε, Μαχρέζ, Σίλβα, Φόντεν