«Ναυάγιο» στο ΓΣΠ – Πέρασε εύκολα η Πάφος
05/05/2021 18:56

Η Πάφος πέρασε νικηφόρα από το ΓΣΠ με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ, και κράτησε την πρώτη θέση του Β’ ομίλου, ανοίγοντας την διαφορά από τους γαλαζοκίτρινους στους 4 βαθμούς. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Μπεριγκό στο 2ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, ενώ έχασαν και άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Με 10 ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι λόγο της αποβολής του Κβίντα στο 81’ (δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Πάφος που σκόραρε στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Ουζόχο, μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Μπεριγκό μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα γυριστό πλασέ και νίκησε τον νιγηριανό τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έψαξαν κι άλλο γκολ στα επόμενα 2-3 λεπτά, χωρίς όμως να το πετύχουν. Το ΑΠΟΕΛ σταδιακά προσπάθησε να ισορροπήσει, κρατώντας περισσότερο μπάλα, όμως η πρώτη προσπάθεια προς την εστία έγινε στο 18’, ενώ στο 25’ οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν μεγάλη τριπλή ευκαιρία με τους Κατσαντώνη, Σιέλη και Νσούε. Παρόλα αυτά το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές του Στηβ Κωνσταντινίδη κρατούσαν τους γηπεδούχους μακριά από την εστία τους. Οι γαλαζοκίτρινοι έψαχναν τον δρόμο προς την εστία του Ρούτκο, χωρίς επιτυχία για περισσότερο από 25 λεπτά. Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης προσπαθούσε να βοηθήσει την ομάδα του από τον πάγκο με τις αλλαγές του. Παρόλα αυτά, η Πάφος ήταν αυτή που βρήκε ευκαιρία στο 65’ με τον Μπεριγκό να μην βρίσκει στόχο μετά από σέντρα του Πάντσεον. Στο 72’ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ με τον Γουίλερ να βρίσκει στο ύψος του πέναλτι τον Ζαχίντ, αυτός να πιάνει στην κίνηση του σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Πάφος έχασε ακόμα μία καλή στιγμή με τον Μπεριγκό. Στο 81’ ο Κβίντα θα δει δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί από το παιχνίδι, αφήνοντας την Πάφο με δέκα ποδοσφαιριστές. Και παρά το γεγονός πως θα περιμέναμε να δούμε το ΑΠΟΕΛ να πιέζει, η Πάφος ήταν αυτή που έβγαινε με περισσότερες αξιώσεις μπροστά, με πιο σημαντική ευκαιρία αυτή του Βα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Κίτρινες: Γουίλερ 67′, Ανουάρ 90+4′ / Κβίντα 30′, Πάνιτς 31′, Πάντσεον 90+4′

Κοκκινες: Κβίντα 81′

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης (57′ Μπεν Σαχάρ), Ζαχίντ (84′ Νούχιου), Κλωναρίδης, Ενσούε, Ζαμπάλα (46′ Γουίλερ), Σιέλης, Ντογκαλά (70′ Κούτσακος).

ΠΑΦΟΣ (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό (77′ Τόρες), Μέρφι (46′ Βα), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς (46′ Βαλεριανός), Πάντσεον.