Έφυγε με διπλό και ετοιμάζεται για τελικό!
05/05/2021 21:25

Έφυγε με το διπλό η Ανόρθωση από το Τσίρειο. Παρόλο που η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 37’ με γκολ του Γεωργίου, ο Αμπαρτζουμιάν ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κορέα έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους και το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα.

Παρόλο που η ΑΕΛ δέχθηκε δύο γκολ, ο τερματοφύλακας των γαλαζοκιτρίνων, Κεραυνός, είχε πολύ καλές αποκρούσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5′ Πολύ δυνατή κεφαλιά του Κβιλιτάια, τρομερή απόκρουση ο Κεραυνός, κόρνερ

11′ Κάρτα στον Ρισβάνη για φάουλ στον Μπάμπιτς

17′ O Κβιλιτάια στην περιοχή σουτάρει από κοντά, κερδίζει κόρνερ

24′ Πρόβλημα με Οκριασβίλι, εκτός αγωνιστικού χώρου, παίζει με 10 για την ώρα η “Κυρία”

25′ Αμπαρτζουμιάν στην περιοχή σουτάρει, πέφτει και μαζεύει ο Κεραυνός

26′ Επιστρέφει ο Οκριασβίλι

27′ Ο Γεωργίου σουτάρει, έξω η μπάλα

37′ ΓΚΟΛ Η 1-0 Η ΑΕΛ! Καλή σέντρα του Αβραάμ στη περιοχή, ο Κορρέα δεν έκανε καλό κοντρόλ, έχασε και ο Γεωργίου με δυνατό βολέ άνοιξε το σκορ

40′ Ξανά στην επίθεση η ΑΕΛ, ο Κυριάκου σουτάρει και χτυπά πάνω στο πόδι του Νταουσβίλι

44′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Αμπαρτζουμιάν μέσα στην περιοχή, είχε απέναντι τον Τεϊξέιρα, όλοι περίμεναν ότι θα δώσει πάσα αλλά έκανε το πλασέ από δεξιά και έφερε το παιχνίδι στα ίσα

45′ Ένα λεπτό για τις καθυστερήσεις

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47΄ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Κορέα ανενόχλητος στην περιοχή κάνει την κεφαλιά, βάζει γκολ και γυρίζει το σκορ!

64′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Καλτσάς από αριστερά, αποκρούει ο Κεραυνός και κόρνερν για την Ανόρθωση

67′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση! Πρώτα σουτάρει ο Νταουσβίλι, ο Σάντος κάνει σωτήριο τάκλιν και μετά Κεραυνός αποκρούει σουτ του Καλτσά. Εξαιρετικός ο Κεραυνός!

77′ Κίτρινη στον Σάντος

78′ Δυνατό σουτ του Μαργκάσα εκτός περιοχής, πάει ψηλά η μπάλα

90′ Δύο λεπτά για τις καθυστερήσεις

Ενδεκάδες:

ΑΕΛ: Κεραυνός, Τεϊξέιρα, Πσισιέ, Κυριάκου (61′ Σάντος), Δ. Αβραάμ, Αντάμοβιτς(80′ Χ.Μελαναρκίτης), Παπαφώτης, Αβντιγιάι(61′ Ριέρα), Α. Αβραάμ(61′ Ντανίλο), Γεωργίου( 70′ Κωνσταντινίδης), Μπάμπιτς.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Ριέρα, Κέρκεζ, Τόρες, Σάντος, Χ.Ευσταθίου, Μ.Κωνσταντινίδης, Χ.Μελαναρκίτης, Ντανίλο

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν(56′ Μαργκάσα), Νταουσβίλι, Χούσμπαουερ, Οκριασβίλι(70′ Χριστοφή), Καλτσάς(80′ Ελουντού), Κβιλιτάια(80′ Μανιάς)

Στον πάγκο: Τζουρ, Χατζημιτσής, Γκαλίτσιος, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μαργκάσα, Χριστοφή, Ελουντού

Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος