Πέταξαν οι «Φτεροπόδαροι» – Ελπίζουν σε παραμονή! (Βίντεο, Φώτο)
11/05/2021 20:50

Θρίαμβος για τον Ερμή Αραδίππου στο ματς κόντρα στη Ένωση Νέων Παραλιμνίου, για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «Φτεροπόδαροι» που ελπίζουν μέχρι τέλους σε παραμονή στην Α’ κατηγορία συνέτριψαν απόψε την αντίπαλο ομάδα με 4-2  στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» και ανέβηκαν στους 35 βαθμούς.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1′ λεπτό η ΕΝΠ με τον Θεοδώρου, όμως, ο Ερμής κατάφερε και ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και με γκολ των Ρουσιά (2), Μέιρα και Φόλμπρεχτ να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη που ενδεχομένως να τον βοηθήσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος, για παραμονή στην Α’ κατηγορία. Ο Φελίπε μείωσε σε 4-2 στις καθυστερήσεις. Η ομάδα της ΕΝΠ ετοιμάζει «βαλίτσες» για την Β’ κατηγορία μετά και το σημερινό αποτέλεσμα.

Ερμής (Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς (80’Καϊσερλίδης), Φόλπρεχτ, Σάαντο (46’Καραγκούνης), Κυριακίδης, Γεωργίου (63′), Παντελή, Σιντιμπέ.

ΕΝΠ (Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε (63’Γκαντό), Ιρέπ, Θεοδώρου, Μαρκόφσκι, Λουσέρο (77’Κοσμά), Μπάρνι, Φελίπε, Ντένινγκ, Ουντότζι (70’Νγκο).

«Ντρέπομαι, το απόλυτο χάος»

ΝΩΡΙΤΕΡΑ:

Με την αναμέτρηση μεταξύ του Ερμή Αραδίππου με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου συνεχίζεται σήμερα το πρόγραμμα στο β’ όμιλο της β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Ο αγώνας (19:00) στο Στάδιο N. Papas Group Αμμόχωστος – Επιστροφή θα μεταδοθεί από τη Cablenet και το ραδιόφωνο του Super Sport FM 104.0.

Α’ ημίχρονο
1′ Έναρξη
1′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Θεοδώρου. Ακυρώνεται ως οφσάϊντ. Έλεγχος από το VAR.
4′ Μετά από τρία λεπτά περίπου έλεγχο του VAR το γκολ μέτρησε και η ΕΝΠ είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

10′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ, για το 2-0 με τον Ντένιγκ που έφυγε πίσω από την άμυνα του Ερμή, όμως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φινιρίδη.
15′ ΓΚΟΛ – Σουτ ΒΟΛΙΔΑ εκτός περιοχής από τον Ονησίφορο Ρουσιά και το ματς είναι στο 1-1.

20′ Kίτρινη σε Ουντότζι και Κυριακίδη για αψιμαχία.
23′ Σουτ του Ιρέπ, κόντραρε και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
26′ Κίτρινη στον Μαρκόφσκι για φάουλ στον Δημητρίου.
30′ Η ΕΝΠ έχει την κατοχή, όμως, δεν μπορεί να απειλήσει την εστία του Ερμή.
42′ Κίτρινη σε Μέιρα και Φελίπε.
45′ Κίτρινη στον Μαϊσουράντζε.
45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
45+1′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή! Σέντρα του Μέιρα, κεφαλιά του Γεωργίου, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και έξω.
45′ +3′ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο
46′ Έναρξη
47′  Άστοχο σουτ του Γεωργίου.
55′ Πιέζει η ΕΝΠ, χωρίς αποτέλεσμα.
60′ Σουτ του Θεοδώρου, όμως, ο Φιρινίδης έδιωξε εντυπωσιακά τον κίνδυνο από την εστία του.
61′ ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Μέιρα και 2-1 οι Φτεροπόδαροι!!
66′ Μεγαλη ευκαιρία για τον Ερμή, το δυνατό σουτ του Βάλμπορτ, η μπάλα έξω.
68′ ΓΚΟΛ για τον Ερμή με πλασέ του Ρουσιά. 3-1 μπροστά στο σκορ η ομάδα της Αραδίπου.
79′ ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Φόλμπρεχτ και 4-1!!!
80′ Αλλαγή για τον Ερμή. Καϊσερλίδης αντί Ρουσιά.
85′ Ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Σιντιμπέ, όμως, το σουτ του κατεληξε έξω.
90+4 λεπτα καθυστερήσεις.
90′ + 2′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Φελίπε. Μείωσε σε 4-2.