Δοκάρια, χαμένα πέναλτι και τρεις βαθμοί για την Πάφο!
12/05/2021 19:54

Η Πάφος επικράτησε της Δόξας με 2-1 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Αρχικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16’ με τον Βα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κίκας έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ καλύτερος και ήταν πιο συναρπαστικό το παιχνίδι! Στο 56’ ο Τόρες έκανε εύκολα το 2-1. Στη συνέχεια η Πάφος κέρδισε πέναλτι, ο Βαλακάρι εκτέλεσε και είπε «όχι» ο Σισκόφσκι!

Δέκα λεπτά αργότερα η Πάφος ξανακέρδισε πέναλτι με τον Μπεριγκό να εκτελεί και τον Σισκόφσκι να αποκρούει ξανά!

Στη συνέχει είχαν και οι δύο ομάδες ευκαιρίες με τη Δόξα να έχει τρία δοκάρια, αλλά οι δύο τερματοφύλακες είχαν εξαιρετικές αποκρούσεις και το σκορ παρέμεινε 2-1 μέχρι και τη λήξη του αγώνα.

Ο αγώνας μεταδίδεται ΕΔΩ ραδιοφωνικά από τον Super Sport FM 104,0.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Πρώτο σφύριγμα από τον Λούκα Σωτηρίου.

10′ Χωρίς φάση ακόμα στο παιχνίδι. Η Πάφος κρατάει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της.

14′ Αντεπίθεση της Δόξας, ο Λουίς Κάρλος κάνει κακό τελείωμα και στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

16′ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Σέντρα στην περιοχή, ο Μπεριγκό δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, ο Σισκόφσκι διώχνει σε σημείο που βρίσκεται ο Βα και με δυνατό σουτ γράφει το 1-0.

26′ ΓΚΟΛ για τη Δόξα! Ο Ασαμόα εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Πάφου, γύρισε στον Κίκας που ισοφάρισε. Εξετάζεται η φάση στο VAR από τον Λούκα Σωτηρίου, για φάουλ του Ασαμόα. Δεν βλέπει κάτι αντικανονικό ο διαιτητής, μέτρησε το γκολ.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου για διαμαρτυρίες.

40′ Κεφαλιά του Γκολομπάρτ, μπλοκάρει ο Ρούτκο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

51′ Εκτελεί φάουλ ο Μπόλιεβιτς αποκρούει ο Ρούτκο

56′ ΓΚΟΛ Η ΠΑΦΟΣ! Αδράνεια στην άμυνα η Δόξα, ο Βα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην περιοχή και με ευκολία ο Τόρες έκανε το 2-1

57′ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Κίκας στην περιοχή, σούταρε συνατά, έξω η μπάλα

59΄Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Κάρλος

66′ Πέναλτι για την Πάφο!

67′ Ο Βαλακάρι εκτελεί και αποκρούει ο Σισκόφσκι! Ο Γκολοπάρτ ολοκάθαρα έκανε φάουλ στον Βαλακάρι

68΄Νέα ευκαιρία για τον Βαλακάρι! Σούταρε με δύναμη και βρήκε οριζόντιο δοκάρι!

74΄Δοκάρι η Δόξα! Σουτ του Λουίς Κάρλος βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι!

76′ Πέναλτι για την Πάφο! Ο Τζίλσον φάουλ στον Βαλακάρι στην περιοχή!

78΄Ο Μπεριγκό εκτελεί με τον Σισκόφσκι να αποκρούει ξανά πέναλτι!

79′ Ξανά ευκαιρία για την Πάφο, ο Μέρφι απέναντι από τον Σισκόφσκι και λέει ξανά όχι!

83′ Από πολύ μακριά δοκιμάζει το σουτ ο Τζίλσον, αποκρούει σε κόρνερ ο Ρούτκο

85΄Ο Τόρες στην περιοχή δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται

87′ Ο Κίκας από κοντά σουτάρει, πολύ καλή απόκρουση ο Ρούτκο, δοκάρι και κόρνερ!

89′ Τρίτο δοκάρι για τη Δόξα! Ωραία πάσα του Τραϊτσέφσκι στον Ολιβέιρα, σουτάρει και πάει στο δοκάρι η μπάλα!

Ενδεκάδες:

Πάφος FC (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου (46′ Τόρες), Βα, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Καμπράλ(75′ Μέρφι), Πάνιτς.
Στον πάγκο: Πέτρου, Μανιόν, Τόρες, Μέρφι, Κούζικ, Φυλακτού, Χαριδήμου, Σπόντας, Ράκελς.

Δόξα (Μ. Σατσιάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς(69′ Τζίλσον), Μουκτάρης, Λούις Κάρλος, Μπιλάλ(61′ Ολιβέιρα), Χριστοφή(69′ Άδωνη), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Κίκας.
Στον πάγκο: Παρασκευά, Γκίλσον, Ολιβέιρα, Α. Φασουλιώτης, Μ. Φασουλιώτης, Άδωνη, Γκλίσιτς.

Κίτρινες: 31′ Εγγλέζου