Μεγάλη ανατροπή του Ναδάλ στο Rome Masters
13/05/2021 19:27

Αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ από τον Ντένις Σαποβάλοφ, ο Ράφα Ναδάλ νίκησε με ανατροπή (2-1 σετ) και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Rome Masters.

Και μόνο στην ιδέα ότι θα έμενε εκτός διεκδίκησης του Rome Masters από τον 3ο μόλις γύρο, ο Ράφα Ναδάλ μπήκε σε robot mode και ξεπέρασε με σπουδαία ανατροπή το εμπόδιο του Ντένις Σαποβάλοφ, αφού πρώτα έσωσε δυο match points του αντιπάλου του.

Ο Ισπανός χρειάστηκε να παίξει κατά διαστήματα μεγάλο τένις, από τα μέσα του δευτέρου σετ και έπειτα, για να κερδίσει τον εμπνευσμένο “Σάπο” που προηγήθηκε μέχρι και με 3-6, 0-3, αλλά δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει την πρόκριση.

Μετά από 3 ώρες και 30 λεπτά αμφίρροπης μάχης, ο Ράφα έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της κατάκτησης του 10ου τίτλου του στο Foro Italico, θέτοντας νοκ-άουτ τον 22χρονο Καναδό με 3-6, 6-4, 7-6(3).

Όπως έκανε και το 2018 στην Αιώνια Πόλη, έτσι και φέτος, απέκλεισε τον Σαποβάλοφ στη φάση των “16” του Ιταλικού event και συνεχίζει την πορεία του στη διοργάνωση. Στα προημιτελικά, θα παίξει κόντρα σε έναν εκ των Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Κέι Νισικόρι.

Παρά την πρόκριση όμως, συνεχίζει να είναι ασταθής στη φετινή clay court season. Αν και έπαιξε το καλύτερο παιχνίδι του μέχρι στιγμής στο χώμα, δεν δείχνει να βρίσκεται στην καλύτερή του κατάσταση.

Ο Σαποβάλοφ, το ήξερε και του έβαλε πολύ δύσκολα, παίζοντας καταπληκτικό τένις. Τον έφτασε στα όριά του, όπως τον είχε φτάσει και ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τελικό της Βαρκελώνης, όμως το ένστικτο επιβίωσης του Ράφα, είχε την τελευταία λέξη.

Το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή στο καθοριστικό σετ, με τον 34χρονο Ισπανό να… βγαίνει μπροστά στις κρίσιμες στιγμές και να παίρνει τη νίκη. Για να καταλάβει κανείς πόσο οριακό ήταν το ματς, αρκεί να δει τους συνολικούς πόντους των δυο.

Ο Ράφα έκανε ένα λιγότερο μπρέικ από τον νεαρό Καναδό, όμως εν τέλει ήταν αυτός που πανηγύρισε την πρόκριση. Με 4/14 ευκαιρίες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Νο3 τενίστας του κόσμου, σε αντίθεση με τον Σαποβάλοφ που ήταν πιο αποτελεσματικός (5/10).

Οι δυο από τις πέντε χαμένες του όμως, ήταν οι καθοριστικές, μιας και στο 5-6 υπέρ του, του παρουσιάστηκαν δυο ευκαιρίες για να “κλείσει” το ματς στο σερβίς του Ναδάλ, με τον Ισπανό να γλιτώνει ισάριθμες φορές από αβίαστο λάθος του αντιπάλου του.