Ζωντανή στη μάχη για τον τίτλο
14/05/2021 00:39

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Γρανάδα με 4-1 στο Λος Κάρμενες και παρέμεινε σε απόσταση δύο βαθμών από τη συμπολίτισσα Ατλέτικο, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η Γρανάδα υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 36η αγωνιστική της La Liga, με τους Μαδριλένους να επικρατούν με 4-1 στο Λος Κάρμενες. Τα γκολ για τους παίκτες του Ζιντάν πέτυχαν οι Μόντριτς (17′), Ροντρίγκο (45+1′), Οντριοθόλα (75′) και Μπενζεμά (76′), ενώ μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Μολίνα στο 71′.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει 78 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Ατλέτικο (80) και δύο περισσότερους από την Μπαρτσελόνα (76), ενώ απομένουν επίσης δύο αγωνιστικής για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΑΝ ΟΙ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Στο 17′ η Βασίλισσα, που ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μόντριτς. Ο Μιγκέλ Γκουτιέρεθ βρήκε με τρομερή πάσα με το εξωτερικό τον Κροάτη και εκείνος έκανε το 0-1 με εξαιρετικό πλασέ

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι μια και το 1-0 ήταν ένα εύθραυστο προβάδισμα, το οποίο εύκολα θα μπορούσαν να χάσουν. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ανταμείφθηκαν για την προσπάθειά τους.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον κενό χώρο που βρήκε μπροστά του και με δυνατό αριστερό σουτ, νίκησε τον Ρούι Σίλβα και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Η ΓΡΑΝΑΔΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Η Γρανάδα προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και μπήκε πιο δυνατά από τη Ρεάλ στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες προσπάθειες στο πρώτο μέρος, ωστόσο η αστοχία και ο Τιμπό Κουρτουά, δεν τους άφησαν να βρουν γρήγορα γκολ.

Το πολυπόθητο τέρμα για την ομάδα του Μαρτίνες ήρθε στο 71′. Ο Σουάρες επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, ο Κουρτουά είχε απάντηση στο σουτ του Κολομβιανού, όχι όμως και του Μολίνα που πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό ενεργοποίησε τους παίκτες του Ζιντάν, οι οποίοι γνώριζαν ότι σε περίπτωση απώλειας βαθμών ελαχιστοποιούνταν κατά πολύ οι πιθανότητες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Οντριοθόλα στο 75′ έκανε το 1-3, ερχόμενος από πίσω με φόρα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ρούι Σίλβα έκανε τραγικό λάθος με τον Μπενζεμά να κλέβει την μπάλα και να τον εκτελεί, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (4-1) στην τελευταία του ενέργεια στο παιχνίδι.

Γρανάδα: Σίλβα, Φουλκιέ, Ντουάρτε, Σάντσεζ, Κίνι, Ετέκι, Γκοναλόν, Πουέρτας, Φεντέ, Ματσίς, Μολίνα

Ρεάλ: Κουρτουά, Βαλβέρδε, Μιλιτάο, Νάτσο, Γκουτιέρεζ, Μόντριτς, Καζεμίρο, Μαρβίν, Ροντρίγκο, Ζούνιορ, Μπενζεμά

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 11 Μαΐου

Οσασούνα – Κάντιθ 3-2 (38′ 75′ Μπούντιμιρ, 86′ Τόρες / 49′ Σάπονιτς, 90+1′ Περέα)

Έλτσε – Αλαβές 0-2 (40′ Χοσελού, 54′ Ριόχα)

Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 3-3 (57′ Μελέρο, 59′ Μοράλες, 83′ Λεόν / 25′ Μέσι, 34′ Πέδρι, 64′ Ντεμπελέ)