Με κεφαλιά του Άλισον στο 95′ η Λίβερπουλ φουλάρει για Champions League
16/05/2021 20:51

Συγκλονιστικό φινάλε στο “Χόθορνς”, με την Λίβερπουλ να ρίχνει στο καναβάτσο με 2-1 την Γουέστ Μπρομ με κεφαλιά του τερματοφύλακα Άλισον στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και να κάνει τεράστιο άλμα για το Champions League.

Αυτά συμβαίνουν μόνο στα παραμύθια ή για την ακρίβεια στην μαγική Premier League! Η Λίβερπουλ είχε κολλήσει στο 1-1 με την Γουέστ Μπρομ από το 33ο λεπτό και τη στιγμή που όλα έδειχναν χαμένα και ήταν με τα… δυό πόδια εκτός από το νέο Champions League, ήρθε ως από μηχανής Θεός ο τερματοφύλακάς της, Άλισον, να της δώσει το φιλί της ζωής!

Ο Βραζιλιάνος κίπερ προωθήθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα, στην τελευταία ευκαιρία των κόκκινων να αλλάξουν τη μοίρα τους και δικαιώθηκε. Πήρε θέση στο ύψος της μικρής περιοχής και όταν η μπάλα έφτασε προς το μέρος του από την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ από τα αριστερά, εκτέλεσε με ασύλληπτη κεφαλιά τον ομόλογό του κίπερ της Γουέστ Μπρομ, Τζόνστον, για να γράψει το τελικό 2-1 για την Λίβερπουλ που την φέρνει δύο βήματα μακριά από τη συμμετοχή της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση τη νέα σεζόν.

Το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης στο “Χόθορνς” βρήκε την Λίβερπουλ να μην έχει μπει καλά στον αγωνιστικό χώρο, λες και το μυαλό των παικτών της δεν είχε φύγει ακόμα από τον μεσοβδόμαδο θρίαμβο στο “Ολντ Τράφορντ” επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, και οι παίκτες της Γουέστ Μπρομ που δεν είχαν το παραμικρό άγχος (ήδη υποβιβιασμένοι οι μπάγκις) τιμώρησαν τους “κόκκινους”.

Αυτο έγινε στο 15′ όταν ο καλύτερος με διαφορά παίκτης της ομάδας του Σαμ Αλαρντάις τη φετινή σεζόν, Περέιρα, έβγαλε κάθετη πάσα στον Ρόμπσον-Κανού, για να νικήσει εκείνος με δεξί διαγώνιο σουτ τον Άλισον και να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ στη φετινή Premier League (1-0).

Το γκολ αυτό έκανε να ηχήσουν καμπανάκια στο στρατόπεδο των κόκκινων και η συνέχεια τους βρήκε να ανεβάζουν στροφές και να έχουν τις δύο πρώτες καλές στιγμές τους στο 24′ με τον Μανέ και στο 28′ με τον Σαλάχ

Η ισοφάριση φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και τελικά επιτεύχθηκε στο 33′ από συνδυασμό των δύο αυτών παικτών, στη 2η φετινή μεταξύ τους συνεργασία και 22η συνολικά επί εποχής Premier League. O Σενεγαλέζος έστρωσε τη μπάλα στον Αιγύπτιο και εκείνος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Τζόνστον, για να κάνει το 1-1 με το 22ο τέρμα του στη φετινή Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν μάλιστα στην ανατροπή στο 35′ όμως το σουτ του Φιρμίνο μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δεξί δοκάρι της εστίας των μπάγκις.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Φίλιπς, Γκάλαχερ, Γιοκουσλού (75′ Λίβερμορ), Ντιανγκανά (73’Μέιτλαντ-Νάιλς), Περέιρα, Ρόμπσον-Κανού (82′ Γκραντ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Ρις Γουίλιαμς (84′ Βαϊνάλντουμ), Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Τζόουνς (59′ Σακίρι), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ