Επιστροφή στις νίκες!
17/05/2021 21:52

Έφυγε με το διπλό το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνοντας στους 53 βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή η παρουσία των γαλαζοκιτρίνων με ένα μέτριο ημίχρονο που έμεινε στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα άλλο ΑΠΟΕΛ, σαφώς βελτιωμένο. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 56’ με τον Σαμπάλα να πλασάρει, αλλά το γκολ χρεώθηκε στον Γκολομπάρτ που άγγιξε την μπάλα. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Ανουάρ έκανε το 2-0, ενώ ο Σαντίκ μείωσε στο 82’.

Α’ ημίχρονο
1′ Έναρξη
1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, ο Καλό σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Ασαμόα μπροστά σε κενή εστία, στέλνει τη μπάλα έξω.
15′  Πιέζει ψηλά η Δόξα και προσπαθεί να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για γκολ.
22′ Σουτ του Κίκας η μπάλα καταλήγει έξω.
25′ Σουτ του Κίκας, μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.
29′ Σουτ του Λουντέμο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι.
35′ Άστοχη προσπάθεια του Σαντίκ,  δυσκολεύτηκε στην εξέλιξη της φάσης ο Ασαμόα.
38′ Ο Κατσαντώνης την προβολή, διώχνει ο σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.
39′ Κεφαλιά του Σάντος μπλοκάρει τη μπάλα ο Σισκοφσκι.
45+2 λεπτά καθυστερήσεις
45+2 Λήξη ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους

46′ Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους, ο Ενσούε στη θέση του τραυματία Ζαχίντ

51′ O Κούτσακοσουτάρει από μακριά, η μπάλα πάνω στον Σισκόφσκι

56′ ΓΚΟΛ 0-1! Ωραία επίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Σαμπάλα κάνει το τελείωμα με πλασέ, η μπάλα χτυπάει στον Γκολομπάρτ και μπαίνει, το γκολ θεωρείται αυτογκόλ

60′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κλωναρίδης δίνει στον Γεωργίου, αυτός έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ντε Βινσέντι δεν πρόλαβε να “τσιμπήσει” την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα

70′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, ο Κλωναρίδης κάνει το γύρισμα, ο Κίκας προλαβαίνει τον Ντε Βινσέντι και διώχνει σε κόρνερ

-Πολύ βελτιωμένο το ΑΠΟΕΛ συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο

76′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Ντε Βινσέντι στην περιοχή, δεν δοκιμάζει, περιμένει τον Ανουάρ, του δίνει την μπάλα και αυτός διπλασιάζει τα τέρματα των γαλαζοκιτρίνων

82′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Εγγλέζου εκτελεί κόρνερ, ο Σαντίκ κάνει την κεφαλιά και μειώνει σε 2-1!

86′ Ακυρωμένο γκολ του ΑΠΟΕΛ, ολοφάνερα ο Κλωναρίδης ήταν σε θέση οφσάιντ

90′ Τρία λεπτά επιπρόσθετος χρόνος

ΤΕΛΟΣ

Ενδεκάδες:
Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Σαντίκ, Χριστοφή, Καλό, Ασαμόα, Τραϊτσέφκσι, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Κίκας.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Τζίλσον, Ολιβέρια, Οικονομίδης, Λουίς Κάρλος, Μπιλάλ, Α. Φασουλιώτης, Μ. Φασουλιώτης, Γκλίσικ

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης, Ζαχίντ (Ενσούε 46′), Κλωναρίδης, Ζαμπάλα, Κούτσακος

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ενσούε, Μερκής, Γουίλερ, Σιέλης, Γεωργίου, Βρόντης, Ντονγκαλά, Τσουτσούκης

20:00 Δόξα – ΑΠΟΕΛ
Στάδιο: ΜΑΚΑΡΕΙΟ
Διαιτητής:  Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος