Την «έστεψε» ο Σουάρες
23/05/2021 08:10

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΙΣΠΑΝΙΑΣ Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ «ΔΙΠΛΟ» ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ, ΕΝΩ Η ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΠΕΤΥΧΕ ΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ

Ο τίτλος στην Ισπανία βάφτηκε «ροχιμπλάνκο»! Μπορεί να αγχώθηκε, όμως η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Βαγιαδολίδ με ανατροπή και πανηγύρισε το 11ο πρωτάθλημα στην ιστορία της, αφήνοντας τη Ρεάλ (που νίκησε 2-1 τη Βιγιαρεάλ) στη 2η θέση.

Οι παίκτες της Ατλέτικο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο «Χοσέ Ζορίγια», όμως πιάστηκαν αδιάβαστοι στο 18ο λεπτό, όταν ο Πλάνο βρέθηκε απέναντι στον Όμπλακ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και σκόραρε για το 1-0. Η ανατροπή ήρθε στο δεύτερο μέρος. Πρώτα χτύπησε ο Κορέα, που «χόρεψε» ανάμεσα στους αμυντικούς των «μπλανκιβιολέτας» και ισοφάρισε με ωραίο σουτ (57’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σουάρες έβαλε μπροστά την ομάδα του, νικώντας τον Μασίπ μετά από τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος και να δίνει τον τίτλο στους «ροχιμπλάνκος».

Την ίδια ώρα, η Ρεάλ έπαιρνε νίκη δίχως αντίκρισμα επί της Βιγιαρεάλ, η οποία προηγήθηκε με τον Πίνο στο 20ό λεπτό. Η «βασίλισσα» έδειχνε να δυσκολεύεται να γυρίσει το ματς, με τον Μπενζεμά να έχει ακυρωθέν γκολ στο 56′. Εντέλει, ο Γάλλος σκόραρε για το 1-1 στο 87′, ενώ ο Μόντριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις, με τους «μερένγκες» όμως να μένουν δεύτεροι.

Ένα γκολ του Γκριεζμάν στα τελευταία λεπτά χάρισε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη επί της Εϊμπάρ με 1-0 και μαζί την τρίτη θέση.

Στη μάχη της Ευρώπης, η Βιγιαρεάλ έμεινε 7η και θα παίξει στο Europa Conference League, εκτός κι αν κατακτήσει το Europa League μεσοβδόμαδα. Στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA πέρασαν Σοσιεδάδ και Μπέτις. Η Ουέσκα κόλλησε στο 0-0 με τη Βαλένθια και υποβιβάστηκε μαζί με τις Βαγιαδολίδ και Εϊμπάρ, ενώ η Έλτσε σώθηκε χάρη στο 2-0 επί της Μπιλμπάο.

Τέλος, τεράστια νίκη πήρε η Έλτσε, με το 2-0 (28′ Μπογιέ, 73′ Γκούτι) επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο να τη διατηρεί στην κατηγορία σε συνδυασμό με το 0-0 της Ουέσκα κόντρα στη Βαλένθια.