Το απόλυτο η «σκουάντρα ατζούρα»
20/06/2021 20:53

Η Ιταλία επικράτησε και της Ουαλίας και το 1-0 την έχρισε νικήτρια του 1ου ομίλου στο Euro 2020, αφήνοντας την αντίπαλό της στη 2η θέση. Το Σάββατο οι αγώνες τους στη φάση των 16.

Η Ιταλία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ άουτ και κόντρα στην Ουαλία εξασφάλισε την 1η θέση του 1ου ομίλου στο Euro 2020 και τα ρεκόρ. Με το 1-0 η “σκουάντρα ατζούρα” ισοφάρισε το ρεκόρ χώρας με 30 σερί αγώνες χωρίς ήττα και πλέον περιμένει στη φάση των 16 είτε την Ουκρανία είτε την Αυστρία απ’ τον 3ο όμιλο, για τον αγώνα του Σαββάτου (26/6, 22:00) στο “Γουέμπλεϊ”. Την ίδια μέρα αλλά νωρίτερα (19:00), οι Ουαλοί θα αντιμετωπίσουν τον 2ο του 2ου ομίλου (Βέλγιο, Ρωσία, Φινλανδία ή Δανία) στη “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” του Άμστερνταμ.

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι αποφάσισε να παρατάξει μία ενδεκάδα γεμάτη αναπληρωματικούς, κρατώντας μόλις 3 παίκτες (Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, Λεονάρντο Μπονούτσι, Ζορζίνιο) στο βασικό σχήμα. Ο Ρομπ Πέιτζ έκανε κι αυτός ορισμένες αλλαγές, αλλά λιγότερες, αφού κυνηγούσε κάτι απ’ αυτό το παιχνίδι.

Οι… ρεζέρβες της “σκουάντρα ατζούρα” διατήρησαν για 3ο σερί παιχνίδι την κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο καθυστέρησαν να… πάρουν μπροστά, ως προς τη δημιουργία κινδύνων. Αμφότερες οι ομάδες κατάφεραν να προσεγγίσουν την αντίπαλη περιοχή, με τους φιλοξενούμενους κυρίως με ψηλές μπαλιές και στημένα.

Μία καλή στιγμή του Φεντερίκο Κιέζα και μία του Κρις Γκάντερ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν, μέχρι στο 39′ ο Ματέο Πεσίνα να κάνει το 1-0 με ένα απλό άγγιγμα της μπάλας, διατηρώντας την κυριαρχία της… Αταλάντα στη διοργάνωση.

Οι Ουαλοί δεν κατάφεραν να να αξιοποιήσουν τον Γκάρεθ Μπέιλ σε αυτό το 1ο ημίχρονο και συνέχισαν έτσι και στο 2ο μέρος. Ο Άαρον Ράμσεϊ είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 55′ έπειτα από λάθος του Φραντσέσκο Ατσέρμπι, όμως η ισοφάριση δεν ήρθε. Αντιθέτως, στο 55′ ο Ίθαν Αμπαντού πάτησε τον Μπκερναρντέσκι, με συνέπεια να αποβληθεί και το παιχνίδι να φτάσει σε μία πρόωρη λήξη.

Ο Μαντσίνι έκανε αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη κι άλλους παίκτες της αποστολής που δεν είχαν λεπτά συμμετοχής. Μέχρι και τον 3ο τερματοφύλακα, Σαλβατόρε Σίριγκου, έβαλε στον αγώνα στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα, το σκορ θα μπορούσε να είχε αυξηθεί, αν οι επιθετικοί του ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια.

Η Ουαλία είχε να επιδείξει μόνο μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπέιλ στα μέσα στο 2ου μέρους, ωστόσο αποδέχθηκε στωικά την ήττα της, με το μικρότερο δυνατό σκορ, κάτι που δεν άλλαξε τα δεδομκένα του ομίλου. Η Ιταλία ήταν η νικήτρια του 1ου ομίλου, με την Ουαλία να προκρίνεται ως 2η.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα (89′ Σίριγκου), Τολόι, Μπονούτσι (46′ Ατσέρμπι), Μπαστόνι, Έμερσον, Βεράτι, Ζορζίνιο (75′ Κριστάντε), Πεσίνα, Μπερναρντέσκι (75′ Ρασπαντόρι), Μπελότι, Κιέζα

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Κ. Ρόμπερτς, Γκάντερ, Ρόντον, Αμπαντού, Ν. Γουίλιαμς (86′ Μπ. Νέιβις), Μορέλ (60′ Μουρ), Άλεν (86′ Λέβιτ), Ράμσεϊ, Μπέιλ (86′ Μπρουκς), Τζέιμς (74′ Γουίλσον)