Ματσάρα και… στον παράδεισο οι Γερμανοί
23/06/2021 23:57

Η Γερμανία βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο, αφού βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 2-1), όμως κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο, με αποτέλεσμα να πάρει μια σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro.

Φαινομενικά, πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι Γερμανοί θεωρούνταν το φαβορί. Όμως η Ουγγαρία δεν έφτασε στην τελική φάση για να πέσει αμάχητή. Κι αυτό φρόντισε να το δείξει από την αρχή.

Μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Άνταμ Σάλαϊ με εξαιρετική κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, κάνοντας το 1-0 για τους Ούγγρους. Όπως είναι λογικό από εκείνη τη στιγμή και έπειτα η τυπικά φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα. Είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους.

Η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ δεν έδειχνε να μπορεί να ανταπεξέλθει, παρ ‘όλα αυτά είχε μια σημαντική διπλή ευκαιρία με τον Χούμελς και τον Γκίντερ να φέρει το ματς στα ίσια. Όμως τον έναν τον σταμάτησε το δοκάρι και τον άλλον ο Μπότκα. Έτσι έφτασαν μέχρι και το ημίχρονο με το σκορ να βρίσκεται στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, είχαμε περισσότερες συγκινήσεις, αφού στο 66ο λεπτό του αγώνα ο Χάβερτζ από κοντά έκανε το 1-1. Όμως πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Σάφερ τρύπωσε στην άμυνα των Γερμανών και με κεφαλιά έκανε το 2-1, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Κι εκεί που λέγαμε πως οι Ούγγροι είναι πολύ κοντά στο θαύμα ήρθε ο Γκορέτσκα στο 84ο λεπτό, έκανε το 2-2 με πλασέ μέσα από την περιοχή και έγινε ο ήρωας της βραδιάς, στέλνοντας την Γερμανία στον παράδεισο.