Έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά δεν κάηκε
23/06/2021 21:03
Η Σουηδία επικράτησε με γκολ στις καθυστερήσεις της Πολωνίας με 3-2 και προκρίθηκαν ως πρώτοι στην επόμενη φάση του Euro. Ο Λεβαντόφσκι με δυο γκολ είχε ισοφαρίσει για την ομάδα του, αλλά δεν κατάφεραν οι Πολωνοί να βρουν τρίτο γκολ, που θα τους χάριζε την πρόκριση.Η Σουηδία σόκαρε τους Πολωνούς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Φόρσμπεργκ μόλις στο δεύτερο λεπτό κατάφερε να νικήσει τον Σέζνι και έκανε το 1-0 για τους Σουηδούς, με την Πολωνία να θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί.

Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης η Πολωνία έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έχασε αδιανόητη διπλή ευκαιρία. Ο Πολωνός στράικερ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ, αλλά η νέα κεφαλιά που έκανε κατέληξε και αυτή στο δοκάρι σε κενή εστία!

Η Πολωνία προσπαθούσε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά οι Σουηδοί επιστράτευσαν το… ξύλο για να τους σταματήσουν. Η Σουηδία έπαιζε αρκετά σκληρά στα τελευταία λεπτά και κάθε φορά, που οι Πολωνοί ανέβαζαν ρυθμό, με σκληρά μαρκαρίσματα τους σταματούσαν. Οι Σουηδοί άρχισαν να υποχωρούν στο γήπεδο και είχαν κλειστοί στα καρέ τους. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι παραλίγο να το εκμεταλλευτούν, αλλά το σουτ του Ζιελίνσκι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το έδιωξε ο Όλσεν εντυπωσιακά.

Η Σουηδία μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και λίγο έλειψε να βρει και δεύτερο γκολ. Ο Κουέισον εκμεταλλεύτηκε το κενό στην πολωνική άμυνα, αλλά το σουτ του το έδιωξε ο Σέζνι. Ο Φόσμπεργκ πήρε το ριμπάουντ, αλλά σταμάτησε στα σώματα. Οι Σουηδοί κατάφεραν τελικά να σκοράρουν για δεύτερη φορά και πάλι με τον Φόσμπεργκ, που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση, καθώς ο Λεβαντόφσκι από πλάγια θέση νίκησε τον Όλσεν και έβαλε την Πολωνία ξανά στο παιχνίδι. Η Πολωνία πίεζε για την ισοφάριση, αλλά δεν μπορούσε να βρει δεύτερο τέρμα. O Πολωνός επιθετικός ήταν ασταμάτητος και με δεύτερο γκολ, έφερε το ματς στα ίσια και η Πολωνία χρειαζόταν ακόμη ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση.

Η Πολωνία προσπάθησε για το χρυσό γκολ, που θα της έδινε την πρόκριση, αλλά η Σουηδία άντεξε και με 2-2 πέρασε αυτή στην επόμενη φάση. Ο Κλάεσον στις καθυστερήσεις του αγώνα βρήκε τρίτο γκολ και χάρισε τη νίκη και την πρωτιά στην ομάδα του (3-2).