Ήττα για τα αδέρφια Τσιτσιπά στο Αμβούργο
13/07/2021 21:29

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν στον 1ο γύρο του Hamburg Open και αποχαιρέτησαν πρόωρα το τουρνουά.

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς έμειναν εκτός συνέχειας του Hamburg Open από τον 1ο γύρο, γνωρίζοντας την ήττα στο ντεμπούτο τους στο ταμπλό των διπλών, από τους πολύπειρους Τιμ Πιούετζ και Μάικλ Βίνους. Αν και είχαν τις ευκαιρίες τους να στείλουν το ματς σε super tie-break, οι δυο Έλληνες δεν κατάφεραν να διαφυλάξουν το break με το οποίο προηγήθηκαν στο 2ο κομμάτι του αγώνα και μοιραία είπαν αντίο μετά από δυο πολύ κλειστά sets.

Μετά από μια ώρα και 42 λεπτά αγώνα, οι Πιούετζ/Βίνους επικράτησαν των αδερφών Τσιτσιπά με 7-5, 7-6(5) και στον 2ο γύρο του τουρνουά, θα αντιμετωπίσουν τους Λάγιοβιτς/Κράινοβιτς.

Στέφανος και Πέτρος, προηγήθηκαν με break και στα δυο sets του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν σε κανένα από τα δυο να φτάσουν ως το τέλος. Στο εναρκτήριο κομμάτι προηγήθηκαν με 1-2, όμως δέχτηκαν break back (2-2) και λίγα λεπτά αργότερα απώλεσαν το προβάδισμα, χάνοντας το set με 7-5.

Στο 2ο set, τα αδέρφια Τσιτσιπά προηγήθηκαν με 2-4, όμως είδαν το Νο2 δίδυμο του ταμπλό να επιστρέφει εμφατικά (5-4).

Μάλιστα, στο tie-break όπου οδηγήθηκε η μάχη, οι Έλληνες πήραν προβάδισμα με 2-5(!) όμως έχασαν τους επόμενους πέντε σερί πόντους και αποχαιρέτησαν με δόση πικρίας το μεγάλο τουρνουά του Αμβούργου (ΑΤΡ 500).