Προβάδισμα πρόκρισης με Τσέποβιτς η ΑΕΛ
22/07/2021 21:55

Η ΑΕΛ έδειξε την ανάλογη σοβαρότητα και κατάφερε να νικήσει την Βλάζνια με το στενό 1-0. Σκορ που δεν πρέπει να εφησυχάζει τους γαλαζοκίτρινους ενόψει επαναληπτικού στην Αλβανία.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος των «λεόντων» ήταν ο Τσέποβιτς, ο οποίος με πλασέ από κοντά νίκησε τον Ζόγκοβιτς. Η ΑΕΛ πάντως αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ήταν σαφώς ανώτερη από την Βλάζνια, ενώ σε διάστημα δέκα λεπτών είχε και δύο δοκάρια (33ο και 43ο λεπτό).

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έχει την μικρό προβάδισμα που πρέπει να προστατέψει στην Αλβανία την ερχόμενη εβδομάδα, για να πάρει την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λίγκ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μαζάν, Σάντος, Ριστέφσκι, Αντρέ, Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (62′ Πελέ), Ριέρα (83′ Γεωργίου), Τόρες (83′ Μάιντεβατς), Έουλερ, Τσέποβιτς

ΒΛΑΖΝΙΑ: Zogovic, Gurishta, Adili, Krymi, Jonuzi (60′ Latifi), Gjurgjevikj, Kruja, Bulatovic, Imami, Kalezic (83′ Fangaj), Çoba (60′ Dilaver).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Α’ Ημιχρονο
1′ Έναρξη αγώνα.
6′
Άστοχη η κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά την σέντρα του Τόρες.
9′
Ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά την σέντρα του Σάντος, όμως, ο Τσέποβιτς  δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα.

12′ Μάζουρεκ και Τσέποβιτς δοκίμασαν από ένα σουτ, το πρώτο κόντραρε και το δεύτερο κατέληξε στα χέρια του Zogovic.

15′ Καλός ο ρυθμός. Κρατάει περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ ,αμύνεται η Βλάσνια

19′ Μεγάλη ευκαιρία για την Βλάζνια! Ο Jonuzi  έβγαλε  συρτό σουτ, η μπάλα λίγο έξω.

23′ Κεφαλιά του Gjurgjevikj, μαζεύει ο  Βοζίνια.

33′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Τσεποβιτς απο κάθετη πάσα του Έουελερ να σημαδεύει το δοκάρι.

37′ Ανεβάζει εντάσεις η ΑΕΛ, που πιέζει την Βλάζνια. Μπαλιά του Ριέρα  και σουτ του Μαζάν  η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ.

40′ Κίτρινη στον Gjurgjevikj

42′ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Έουλερ, ο Zogovic απέκρουσε δύσκολα με την μπάλα να χτυπάει ακολούθως στο οριζόντιο δοκάρι.

45′ Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ. Ο Μάζουρεκ έβγαλε μπαλιά ο Έουλερ κατέβασε με το κεφάλι στον Τσέποβιτς, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Zogovic

ΤΕΛΟΣ Α ΜΕΡΟΥΣ

Άρχισε το Β’ Ημίχρονο

50′ Σουτ του Μάζουρεκ, έξω.

56′ Eυκαιρία για την ΑΕΛ με τον Σάντος να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ, το έβγαλε και αυτό ο Ζόγκοβιτς.

60′ Διπλή αλλαγή για τη Βλάζνια. Έξω οι Κόβα και Γιονούζι με τους Ντίλαβερ και Λατίφι να περνούν στη θέση τους.

62′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Πελέ και Νταβόρ αντί Έουλερ και Μάζουρεκ.

76′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ριέρα από τα αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

78′ Σουτ του Τόρες που μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζόγκοβιτς.

83′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Άντονι Γεωργίου στη θέση του Ριέρα και ο Μαΐντεβατς στη θέση του Τόρες. Αλλαγή και για τη Βλάζνια με τον Φανγκάι στη θέση του Κάλεζιτς.

90+1′ Σουτ του Άντονι Γεωργίου από τα δεξιά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.