Μισή πρόκριση για Μποέμιανς και Έλφσμποργκ, ισοπαλία για Κουόπιο – Βόρσκλα
23/07/2021 00:01

Η Μποέμιανς δείχνει να “καθαρίζει” το ζευγάρι με την Ντουντελάνζ στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League και οδεύει προς τον ΠΑΟΚ, ενώ η Έλφσμποργκ διέλυσε με 4-0 τη Μιλσάμι και περιμένει την ΑΕΚ. Ισοπαλία στο τέλος για Κουόπιο και Βόρσκλα, αντίπαλοι του Άρη αν προκριθούν οι “κίτρινοι”.

Η Μποέμιανς με την Έλφσμποργκ κάνουν ήδη τα σχέδιά τους στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, με τον ΠΑΟΚ να περιμένει και την ΑΕΚ να ξέρει ήδη ότι αν προκριθεί, θα αντιμετωπίσει τους Σουηδούς.

Οι Ιρλανδοί επικράτησαν με 1-0 της Ντουντελάνζ μέσα στο Λουξεμβούργο χάρη σε γκολ του Ρος Τίερνι μόλις στο 11ο λεπτό και με την εκτός έδρας νίκη μοιάζει πολύ δύσκολο να αποκλειστούν από τη συνέχεια. Αν σφραγίσουν το “εισιτήριο” την επόμενη Πέμπτη, θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση.

Εκεί μοιάζει να βρίσκεται ήδη η Έλφσμποργκ, η οποία διέλυσε με 4-0 την Μιλσάμι στο Μπόρας. Στο 1ο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 για τους Σουηδούς από τα τέρματα των Λέο Βαϊσάνεν, Γέπε Όκελς και Περ Φρικ. Οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό στη συνέχεια και στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στον Φρέντερικ Χολστ. Όλα δείχνουν ότι η Έλφσμποργκ περιμένει την ΑΕΚ στον 3ο προκριματικό γύρο, αν η Ένωση καταφέρει να ανατρέψει το ζευγάρι με τη Βέλεζ.

Λιγότερο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα για τον αντίπαλο του Άρη. Οι “κίτρινοι” ηττήθηκαν 0-2 από την Αστάνα στο Καζακστάν, όμως αν κάνουν την ανατροπή και προκριθούν, θα περιμένουν στη Θεσσαλονίκη το νικητή του Κουόπιο – Βόρσκλα. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τους Φινλανδούς να προηγούνται στο 6′ με τον Ανιεκπένο Ούντο, αλλά πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ιμπραχίμ Κανέ ισοφάρισε σε 1-1. Με την έναρξη του 2ου μέρους, οι Ουκρανοί κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ολιβιέ Τιλ για την ανατροπή. Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έφευγαν με τη νίκη απ’ τη Φινλανδία, όμως στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιόγκο Τόμας ισοφάρισε σε 2-2 έπειτα από κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ της Βόρσκλα.