Αποκλεισμός στα πέναλτι για την ΑΕΚ
30/07/2021 00:05

Η επιστροφή των φιλάθλων της ΑΕΚ στο γήπεδο μετά από 511 ημέρες, λόγω της πανδημίας, συνοδεύτηκε με έναν οδυνηρό αποκλεισμό για την Ένωση από την Ευρώπη στη διαδικασία των πέναλτι από την Βελέζ με 2-3.
Το γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη ρεβάνς του Β΄ προκριματικού του Europa Conference League στην παράταση μετά το 2-1 του πρώτου ματς, στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν το γκολ και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, όπου ο γκολκίπερ των Βόσνιων, Μπογκντάνοβιτς αναδείχθηκε σε ήρωα της ομάδας του, καθώς απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λόπες και Αραούχο, ενώ νωρίτερα ο Ανσαριφάρντ είχε «σημαδέψει» το δοκάρι. Πικρός αποκλεισμός για την ελληνική ομάδα, που έκανε υπερπροσπάθεια, αλλά στην «ρώσικη ρουλέτα» οι παίκτες της δεν ήταν… συνεπείς, την ώρα που ο Στάνκοβιτς είχε κάνει δύο επεμβάσεις σε εκτελέσεις των φιλοξενούμενων, αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετές για να στείλουν την Ένωση στον Γ΄ προκριματικό της διοργάνωσης.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μπακάκης (91΄ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι (69΄ Λόπες), Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Γκαρσία (81΄ Αλμπάνης – 91΄ Σάκχοφ), Αραούχο, Τάνκοβιτς (62΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΕΛΕΖ ΜΟΣΤΑΡ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς (95΄ Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Όβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (87΄ Ζβόνιτς), Πρσες (63΄ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95΄ Όσμιτς), Άντουσιτς (73΄ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73΄ Γκεοργκίγεβιτς)