Champions League Γυναικών: Το πάλεψε, αλλά αποχαιρέτησε ο ΠΑΟΚ
21/08/2021 20:09

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Βαλερέγκα στον τελικό του έβδομου γκρουπ του Champions League γυναικών και αποχαιρέτησε την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μπορεί η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ να ερχόταν φορμαρισμένη μετά την ευρεία νίκη με 6-0 επί της Αγκαρίστα, ωστόσο δεν μπόρεσε να επικρατήσει της Βαλερέγκα στο Γήπεδο Μακεδονικού.

Οι παίκτριες του Πέριτσα Κρστιτς ηττήθηκαν 2-0 από την νταμπλούχο Νορβηγίας, με συνέπεια να μην καταφέρουν να πάρουν το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Champions League γυναικών.

Στο πρώτο μισό οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν την παραμικρή τελική φάση, με τις άσχημες καιρικές συνθήκες να δυσκολεύουν το έργο τους. Μάλιστα η διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει προσωρινά την αναμέτρηση έως ότου η έντονη βροχή σταματήσει. Ωστόσο, αμφότερες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ο “Δικέφαλος” ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος, με μακρινό σουτ της Βαρδαλή στο 47′,η Βαλερέγκα άνοιξε το σκορ λίγα λεπτά αργότερα στο (54′) με την Τόμσεν. Στο 88ο λεπτό, η νταμπλούχος Νορβηγίας κέρδισε πέναλτι, με τη Θόρσενς να το εκτελεί εύστοχα και να γράφει το 2-0, το οποίο παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

ΠΑΟΚ: Χατζηχαριστού, Σμίλκοβιτς, Χαράλστοντιρ, Μήτκου, Γιαννακά, Στράντζαλη, Σέκα, Μπαξεβάνου, Μπαρμόσα, Βαρδαλή και Ακίντα.