Θρίαμβος της Πάφου / Απογοητευτικοί οι γαλαζοκίτρινοι
21/08/2021 21:05

Μία εξαιρετική Πάφος κατατρόπωσε το ΑΠΟΕΛ με 4-0 στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Cyta της σεζόν 2021-22. Απογοητευτικοί οι γαλαζοκίτρινοι που εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι πολύ δυνατά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σεμέδο, ο οποίος υποδέχτηκε την μπαλιά στην περιοχή από τον Αμπντουσαλάμοφ και την έστειλε στα δίχτυα του Ουζόχο. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως η Πάφος κέρδισε πέναλτι στο 44′, αφού ο διαιτητής, Χρυσοβαλάντης Θεουλή, συμβουλεύτηκε πρώτα το VAR. Στο ξεκίνημα της φάσης που ολοκληρώθηκε με σουτ του Σεμέδο, έκανε χέρι ο Νταουσβίλι. Ο Γεωργιανός ενώ ήταν στο έδαφος, άγγιξε την μπάλα με το χέρι το οποίο ήταν σε αφύσικη θέση. Ο Βαλακάρι μετέτρεψε σε γκολ το κερδισμένο πέναλτι. Πριν ολοκληρωθούν οι καθυστερήσεις, η Πάφος πέτυχε και τρίτο γκολ Σεμέδο και πάλι, ο οποίος υποδέχθηκε υπέροχη κάθετη μπαλιά από τον Κοβάσεβιτς, πέρασε τον Ουζόχο και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, η Πάφος έλεγχε το παιχνίδι και στο 62′ Ο Βαλακάρι θα πετύχει το 4-0, όταν πήρε την μπάλα από τον Ζαϊρο, ελίχθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε ξανά τον Ουζόχο. Τραυματίας αποχώρησε ο Καρώ για το ΑΠΟΕΛ, όπως και ο Εφραίμ στα δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Τραυματισμός προέκυψε και για την Πάφο με τον Χότσκο.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Κβίντα, Χότσκο (73′ Πάντσεον), Σεμέδο (46′ Ζάιρο), Κοβάσεβιτς (80′ Ντάγκλας), Αμπντουσαλάμοβ (61′ Μπεριγκό), Αουρέλιο, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πάνιτς, Μπάτριτζ.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεμπάκ (44′ Σάντος), Καρώ (64′ Κούτσακος), Βινίσιους, Γουίλερ (71′ Ζαμπάλα), Νταουσβίλι, Ντανίλο, Ντε Βινσέντι, Θεοδώρου (46′ Εφραίμ), Κβιλιτάια, Οκριασβίλι (71′ Λουντέμο).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα.

2′ ΓΚΟΛ η Πάφος! Ο Σεμέδο ανοίγει το σκορ! Γρήγορη επιθετική προσπάθεια η Πάφος, ευνοήθηκε και από τις κόντρες, η ασίστ στον Γουίλι Σεμέδο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

4‘ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Οκριασβίλι μετά από κόρνερ! Ο Γεωργιανός επιθετικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

8‘ Ευκαιρία για την Πάφο με τον Βαλακάρι να σουτάρει, θα μπλοκάρει ο Ουζόχο.

16‘ Κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

18‘ Κεφαλιά προς τα πίσω του Αουρέλιο, ελέγχει ο Ρούντκο.

23‘ Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

24‘ Συνεχίζεται το παιχνίδι.

30‘ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Πάνιτς έπιασε σουτ από το ύψος της περιοχής, μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Ντε Βινσέντι και την έστειλε κόρνερ!

31‘ Νέο κόρνερ για την Πάφο, με τον Τσεπάκ να κάνει πισινή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στην οροφή των διχτύων του Ουζόχο.

41‘ Νέα ευκαιρία για την Παφο. Ο Βαλακάρι πέφτει στην περιοχή, η μπάλα φτάνει στον Σεμέδο που σουτάρει δυνατά, ο Ουζόχο διώχνει σε κόρνερ. Πηγαίνει στο VAR ο Θεουλή να δει για πέναλτι.

43′ Πέναλτι για την Πάφο!

44‘ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Φεύγει ο Τσεπάκ, στη θέση του ο Σάντος.

45′ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι!

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+3′ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Εκπληκτική κάθετη πάσα στον Σεμέδο ο οποίος περνάει τον Ουζόχο και πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ στη θέση του Θεοδώρου.

Αλλαγή και για την Πάφο. Ο Ζάιρο στη θέση του Σεμέδο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

50‘ Καλή προσπάθεια του Καρώ από δεξιά, το γύρισμα όμως θα το μαζέψει ο Ρούντκο.

54‘ Καλό σουτ του Εφραίμ, η μπάλα πάνω από την εστία του Ρούτκο.

61‘ Αλλαγή για την Πάφο. Ο Μπεριγκό στη θέση του Αμπντουσαλάμοβ.

63′ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Όνι Βαλακάρι κάνει εξαιρετική ενέργεια και με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο για τέταρτη φορά!

64‘ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Καρώ φεύγει τραυματίας εκτός, στη θέση του ο Κούτσακος.

69‘ Πήγε να δημιουργηθεί ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, όμως τον Οκριασβίλι πρόλαβε ο Μιχαήλ.

71‘ Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Φεύγουν οι Οκριασβίλι και Γουήλερ, στη θέση τους οι Λουντέμο και Ζαμπάλα.

73‘ Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Χότσκο στη θέση του ο Πάντσεον.

80‘ Αλλαγή για την Πάφο. Φεύγει ο Κοβάσεβιτς, στη θέση του ο Ντάγκλας Αουρέλιο.

83‘ Φεύγει τραυματίας ο Εφραίμ. Με δέκα θα συνεχίσει το ΑΠΟΕΛ που δεν έχει άλλη αλλαγή.