Νέα ήττα για την Εθνική στη Σλοβακία (Φώτο/Προκριματικά Μουντιάλ)
07/09/2021 23:45

Χωρίς βαθμολογικό κέρδος ολοκλήρωσε και την 6η προσπάθεια της η Εθνική ομάδα της Κύπρου η οποία έχασε με 2-0 από την Σλοβακία στην Μπρατισλάβα, για τον 8ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2022. Η ομάδα μας είχε καλό ξεκίνημα, δημιούργησε ευκαιρία με τον Τζιωνή όπως και κάποιες άλλες αξιόλογες προϋποθέσεις επιθετικά, ένω μεσοαμυντικά με καλή οργάνωση είχε θετική παρουσία στο A’ ημίχρονο.

Με καλές προϋποθέσεις άρχισαν οι διεθνείς μας στην επανάληψη, όμως, δυστυχώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ σε μια γρήγορη επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων, στο 55ο λεπτό με γκολ του Σχραντς και η αποστολή έγινε σαφώς πιο δύσκολη. Στο 78ο λεπτό οι Σλοβάκοι σκόραραν για δεύτερη φορά (2-0) με μακρινό σουτ του Κοσνέλκιν.

Στο 89’ο λεπτό μετά από πάσα του Παπουλή, ο Πίττας βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να μειώσουμε στο σκορ όμως το σουτ που επιχείρησε έδιωξαν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι.

Η Εθνική μας παραμένει στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς.

Αγωνίστηκε με τους Μιχαήλ, Κατελάρης, Σωτηρίου, Ιωάννου, Ψάλτης (75′ Ζαχαρίου), Αβραάμ (89′ Ρουσιάς), Κάστανος (75′ Χ. Κυριάκου), Αρτυματάς, Τζιωνής, Λοϊζου (75′ Πίττας), Ηλία (60′ Παπουλής).

Στους άλλους αγώνες που αφορούσαν τον όμιλο μας Κροατία – Σλοβενία 3-0 και Ρωσία – Μάλτα 2-0.

A’ Ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα

6′ Πρώτη καλή φάση για την Κύπρο με τον Μαρίνο Τζιωνή ο οποίος δέχθηκε την πάσα του Μάριου Ηλία, σούταρε από πλάγια η μπάλα κατέληξε έξω.

13′ Κόρνερ για την Σλοβακία. Η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Κατελάρη και νέο κόρνερ για τους Σλοβάκους.

16′ Πλασέ του Χάντσκο, μπλόκαρε τη μπάλα ο Μιχαήλ.

18′ Κόρνερ για την Κύπρο. Εκτέλεσε ο Τζιωνής, απομάκρυναν τον κίνδυνο οι αμυντικοί της Σλοβακίας.

25′ Προσπάθεια για τους γηπεδούχους, διώχνουν οι Κύπριοι διεθνείς σε κόρνερ. Ζήτησαν πέναλτι οι Σλοβάκοι για χέρι, όμως, μετά από έλεγχο VAR ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

28′ Σουτ από τον Χάμσικ, έδιωξε τον κίνδυνο ο Μιχαήλ.

32′ Κεφαλιά του Κοσιελνικ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κύπριου τερματοφύλακα.

40′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

43΄ Κίτρινη στον Αβραάμ για φάουλ.

45΄ Μεγάλη φάση για τη Σλοβακία, η κεφαλιά του Σάτκα κατέληξε έξω.

ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

45’+2′ ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Β΄ Ημίχρονο

46′ Έναρξη

46΄ Κεφαλιά από τον Σχραντς, έξω η μπάλα.

53΄ Καλό σουτ αλλά άστοχο σουτ από τον Κάστανο

56΄ ΓΚΟΛ για την Σλοβακία με τον Σχραντς. Ο Χάντσκο σέντραρε και ο πρώην επιθετικός της ΑΕΛ με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

60′ Αλλαγή για την Κύπρο, έξω ο Ηλία, μέσα ο Παπουλής.

61′ Ο Σχραντς σούταρε η μπάλα έξω.

63′ Κίτρινη στον Σωτηρίου για φάουλ.

64′ Εκτέλεση φάουλ του Χάμσικ, η κεφαλιά του Σκρίνιαρ η μπάλα άουτ.

72′ Σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ στο σουτ του Κοσιέλνικ.

75΄ Αλλαγή για την Κύπρο/Πίττας, Χάμπος και Ζαχαρίου εντός, εκτός οι Λοϊζου, Κάστανος και Ψάλτης.

78′ ΓΚΟΛ 2-0 για την Σλοβακία! Ο Κοσιέλνικ σούταρε, εκτός περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

87΄ Άστοχο σουτ από τον Χάμπο.

88′ Ο Κοσιέλνικ «κλέβει» την μπάλα την τελευταία στιγμή από τον Πίττα μέσα στην περιχοή και χάνεται η ευκαιρία για την Κύπρο.

90′ Άστοχο σουτ από Στρέλετς