Παλικαρίσιο «τρίποντο» του Απόλλωνα
11/09/2021 21:54

Ο Απόλλωνας αντιμετώπισε τον Άρη στο Τσίρειο και πήρε μία παλικαρίσια νίκη με 1-0, αφού αγωνίστηκε από το 29ο λεπτό του αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές!

Τυπικά γηπεδούχος στο παιχνίδι του Τσιρείου ήταν ο Άρης, που μπήκε με ορέξεις να πάρει βαθμό ή βαθμούς και στο 10ο λεπτό έκανε την πρώτη ευκαιρία με σουτ του Σιμιόν. Ο Απόλλωνας ισορρόπησε την αναμέτρηση, δημιούργησε και αυτός την δική του ευκαιρία στο 18′ με την κεφαλιά του Ζράντι και τον Γιάνγκα να αιφνιδιάζεται. Στο 19′ ο Άρης θα προβεί σε αναγκαστική αλλαγή αφού ο Μπάμπικα δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Η φάση του αγώνα όμως έγινε στο 29′ όταν ο Χάμπος Κυριάκου είδε απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Παρά το γεγονός πως έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο ο Απόλλωνας, κατάφερε να προηγηθεί με τον Χάμας να κάνει σέντρα και ο Γιάνγκα με δυνατή κεφαλιά, άνοιξε το σκορ. Στις καθυστερήσεις ο Άρης είχε δοκάρι με τον Ρογκάλια.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε και πάλι δυνατά, σταδιακά όμως ο Απόλλωνας έκλεισε τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στους τυπικά γηπεδούχους να γίνουν επικίνδυνοι. Στα τελευταία λεπτά ο Άρης προσπάθησε να πιέσει για να ισοφαρίσει και στις καθυστερήσεις και πάλι ο Ρονγκάλια θα στείλει τη μπάλα για δεύτερη φορά στο δοκάρι. Τελικά οι γαλάζιοι πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Άρης (Λ. Λουκά): Άλβες, Ράντουτς (46′ Σλόγκαρ), Σικόρσκι (77′ Ανδρέου), Στεπίνσκι, Καζού, Φράγκος (46′ Γκαρσία), Γιάγκο, Σίντενφελτ, Μπάμπικα (19′ Πατσέκο, 77′ Σπόλιαριτς), Ρογκάλια, Σιμίον

Απόλλων (Α. Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης (88′ Μαυρίας), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (72′ Αλεσάμι), Κολ, Χάμπος, Ζράντι, Ίλιεφ (59′ Γουέλιγκτον), Πίττας, Γιάνγκα (72′ Στορ).

Κίτρινες: 37′ Στεπίνσκι, 61′ Γιαγκό, 82′ Ρογκάλια, 85′ Σλόγκαρ
Κόκκινες: 29′ Χάμπος

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα.

10‘ Σουτ του Σιμιόν, μπλοκάρει ο Δημητρίου.

18‘ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, μετά από κόρνερ, έπιασε πρώτη κεφαλιά ο Ζράντι, η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Γιάνγκα που αιφνιδιάζεται.

19‘ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Πατσέκο στη θέση του Μπάμπικα.

28‘ Αργός ρυθμός στο παιχνίδι.

29‘ Κόκκινη κάρτα στον Χάμπο Κυριάκου! Ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα είδε απευθείας την κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Με δέκα ο Απόλλωνας!

37‘ Κίτρινη στον Στεπίνσκι.

39′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Χαμάς έβγαλε τη σέντρα ο Γιάνγκα με δυνατή κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

44‘ Φάουλ που εκτελεί ο Ζράντι, η μπάλα απευθείας στα χέρια του Άλβες.

45‘ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, σέντρα, η μπάλα πήγαινε στον Πίττα στο δεύτερο δοκάρι, πρόλαβε ο Καζού και έδιωξε σε κόρνερ.

45‘ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+1‘ Δοκάρι για τον Άρη! Ο Ρογκάλια στέλνει με δυνατό σουτ τη μπάλα στο δοκάρι του Δημητρίου!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μπαίνουν οι Γκαρσία και Σλόγκαρ στη θέση των Ράντουτς και Φράγκου

Έναρξη Β’ μέρους.

59‘ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μπαίνει ο Γουέλινγκτον στη θέση του Ίλιεφ.

61‘ Κίτρινη κάρτα στον Γιαγκό.

67‘ Ο Άρης κρατάει μπάλα, ο Απόλλων αμύνεται χωρίς προβλήματα.

68‘ Διπλή ευκαιρία για τον Άρη, ο Σλόγκαρ βγάζει παράλληλη σέντρα, βγάζει άμυνα ο Απόλλωνας, η μπάλα φτάνει στον Καζού που σουτάρει άουτ.

72‘ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χαμάς φεύγει τραυματίας στη θέση του ο Αλεσάμι. Θα φύγει αλλαγή και ο Γιάνκα για να περάσει ο Στορ.

77‘ Αλλαγές για τον Άρη. Φεύγουν Πατσέκο, Σικόρσκι, μπαίνουν Σπόλιαριτς και Ανδρέου

79‘ Ευκαιρία για τον Άρη. Κεφαλιά από τον Σίντενφελτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Δημητρίου.

82‘ Κίτρινη κάρτα στον Ρογκάλια.

83‘ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Ζράντι, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα, έδιωξαν σε κόρνερ του Άρη.

84‘ Ακυρώνεται γκολ του Απόλλωνα ως επιθετικό φάουλ.

85‘ Κίτρινη κάρτα στον Σλόγκαρ.

88‘ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μαυρίας στη θέση του Φιλιώτη.

90‘ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3′ Δοκάρι για τον Άρη με τον Ρονγκάλια!