Σπουδαία νίκη με πρωταγωνιστή Σαντίκ!
12/09/2021 20:58

Μεγάλη επιτυχία για τη Δόξα που επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο Μακάρειο στάδιο! Και τα δύο τέρματα πέτυχε ο Σαντίκ.

Το ματς

Φτωχό το πρώτο ημίχρονο από φάσεις, πλούσιο όμως σε κάρτες. Με 2 κίτρινες και 2 κόκκινες! Ο Τιτζανί αποβλήθηκε στο 24’, ενώ ήταν πολύ δραστήριος στο παιχνίδι, για φάουλ στον Ατρυματά. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντέλετιτς θα αντικρίσει τη 2η κάρτα και θα αφήσει και αυτός την ομάδα του με 10 παίκτες, έτσι η Ανόρθωση δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Το γκολ ήρθε στο 42’ με τον Σαντίκ, μετά από ασίστ του Κοβάσεβιτς που έκανε όλη τη δουλειά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση έψαχνε το γκολ, έβγαζε πολλές σέντρες που ήταν όμως ανούσιες. Στο 86’ η Δόξα κέρδισε πέναλτι με τον Αρτυματά να ρίχνει στο έδαφος τον Τραϊτέφκσι και ο Σαντίκ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του.

ΑΚΟΥΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ SUPER SPORT FM 104.0

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι

4′ Ο Σαντίκα κάνει φάουλ του Σαντίκ στον Αρτυματά

7′ Ο Πόποβιτς στο πρώτο δοκάρι, διώχνουν, ο Τιτζανί κάνει προσπάθει και τον κόβει ο Κορέα. Ζητούν φάουλ οι γηπεδούχοι, τίποτα λέει ο ρεφ

12′ Με έξυπνο τρόπο ο Ανανέ πάει να “κρεμάσει” τον Λόρια, έξω η μπάλα

-Πιέζει η Δόξα

-Συνεχείς παρατηρήσεις κάνει ο Τιμούρ στοςυ παίκτες του

21′ Πτώση του Αρτυματά λίγο έξω από την περιοχή της Δόξας από τον Τιτζανί , η φάση συνεχίστηκε για την Ανόρθωση με σουτ από τον Ντέλετιτς που αποκρούει ο Σισκόφσκι. Στο έδαφος ο Τιτζανί, έρχεται ιατρική βοήθεια

24′ Κόκκινη κάρτα στον Τιτζανί! Αποχωρεί ο πιο δραστήριος παίκτης της Δόξας

26′ Εκτελεί το φάουλ ο Πόποβιτς, έξω η μπάλα

28′ Κόκκινη ο Ντέλετιτς! Δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον αέρα που βρήκε με τον αγκώνα του τον Κοβάσεβιτς

Νέα δεδομένα στο παιχνίδι, και οι δύο ομάδες με 10 παίκτες!

34′ Πολλά λάθη και από τις 2 ομάδες

35′ Από καλή θέση ο Χριστοδουλόπουλος σουτάρει και κοντράρει η μπάλα. Δεν πέρασε το σουτ και η Δόξα ελέγχει

36′ Κίτρινη κάρτα στον Ασαμόα για θέατρο

42′ ΓΚΟΛ Η ΔΟΞΑ! Ο Κοβάσεβιτς στην περιοχή κάνει ασίστ-πλασέ και ο Σαντίκ από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους

45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος Α’ ημιχρόνου

46′ Εναρξη στο β’ ημίχρονο

47′ Φάουλ από καλή θέση κέρδισε ο Ουάρντα. Εκτελεί ο Πόποβιτς ο Λάζαρος κάνει την κεφαλιά και η μπάλα πάει έξω

48΄ Προυποθέσεις για τη Δόξα με τον Στυλιανού στην περιοχή να σουτάρει, διώχνει η άμυνα της “Κυρίας”

52′ Ο Σαντίκ σουτάρει, η μπάλα κάπου βρίσκει και μπλοκάρει ο Λόρια

56′ Σέντρα του Ουάρντα, ο Λάφερτι κάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σισφκόφσκι

60′ Κάθετη πάσα του Πόποβιτς που πάει να βρει τον Ούαρντα, βγήκε και μέζεψε ο Σισκόφσκι βγήκε

61′ Ο Κορέια κάνει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με γροθιές διώχνει ο Σισκόφσκι

67′ Σπουδαία άμυνα του Ρισβάνη στον Σαντίκ! Κόρνερ για τη Δόξα

68′ Καλή φάση για την Δόξα, ο Αντένον στα όρια της περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα πάει έξω

70′ Σουτ με την μια ο Λάφερτι, εύκολα ο Σισκόφσκι.

71′ Στην περιοχή ο Στυλιανού, κάνει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι στον Σαντίκ, αλλά αυτός δεν βρήκε μπάλα

72′ Ο Σασί στην περιοχή ντριμπλάρει, χάνει την μπάλα

78′ Σκοράρει η Ανόρθωση όμως ακυρώνεται το γκολ. Ο Ρουσιάς βρήκε με το χέρι την μπάλα και βλέπει κίτρινη κάρτα

81′ Ο Καλτσάς δίνει σέντρα και ο Αβραάμ γυρίζει προς τον Λάφερτι, κερδίζει κόρνερ η Ανόρθωση

88′ Πέναλτι για τη Δόξα! Παράβαση από τον Αρτυματά, ελέχθηκε από το VAR η φάση

88′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Σαντίκ εκτελεί και κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους που αγκαλιάζει τη νίκη!

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′ Φάουλ και κίτρινη στον Ρισβάνη

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ανανέ, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (Κυριάκου 76′), Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (Σασί 66′), Τραϊτσέφσκι

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Χριστοφή, Βασιλείου, Καλλής, Κυριάκου, Σασί, Ντίας

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέα (Καλτσάς 54′), Κορέια (Αβραάμ 77′), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Πόποβιτς (Χουσμπάουερ 77′), Αρτυματάς, Ουάρντα (Ρουσιάς 67′), Λάζαρος (Νινούα 77′), Ντέλετιτς, Λάφερτι

Στον πάγκο: Τζουρ, Αντωνιάδης, Ρουσιάς, Αβραάμ, Κατσαράβα, Καλ

Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος