Καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο οι νεοφώτιστοι
18/09/2021 16:40

Η Μπρέντφορντ νίκησε της Γουλβς με 2-0 στο Μολινό, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο σε διάστημα έξι λεπτών (28′-34′). Βασικός ο Ζοζέ Σα για τους λύκους.

Η Γουλβς του Ζοζέ Σα υποδέχθηκε τη Μπρέντφορντ για την πέμπτη αγωνιστική της Premier League, με τους νεοφώτιστους να περνάνε από το Μολινό, επικρατώντας 0-2 και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ειδικότερα στο πρώτο μέρος. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπρέντφορντ μετά το 1947 στην πρώτη κατηγορία της Αγγλίας.

Οι παίκτες του Τόμας Φρανκ ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 28ο λεπτό. Στο 27ο λεπτό ο Μάρσαλ ανέτρεψε τον Τόνεϊ στην περιοχή και ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής έκανε το 1-0.

Έξι λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, ο Τόνεϊ από σκόρερ έγινε δημιουργός και αφού απέφυγε τον Κίλμαν έστρωσε στον Μπουέμο και εκείνος από κοντά έκανε το 2-0, με τον Σα εξουδετερωμένο.

Στο δεύτερο μέρος οι λύκοι πήραν τα ηνία του αγώνα και δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο καμία εξ αυτώ δεν βρήκε στόχο. Οι Λονδρέζοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σαντόν Μπαπτίστ με δύο κίτρινες σε διάστημα πέντε λεπτών.

Το 0-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Μπρέντφροντ ανέβηκε προσωρινά στην ένατη θέση, έχοντας οκτώ βαθμούς, ενώ η Γουλβς έμεινε στους τρεις και τη 14η θέση.

Γουλβς: Σα, Κίλμαν, Κόουντι, Σάις (46′ Χουάνγκ Τσαν), Σεμέδο (82′ Φάμπιο Σίλβα), Νέβες, Μουτίνιο, Μαρσάλ (72′ Ποντένσε), Τρινκάο, Ραούλ Χιμένες, Τραορέ

Μπρέντφορντ: Ράγια, Άγιερ, Γιάνσον (Γέργκενσεν), Πίνοκ, Χένρι (75′ Ράσμουνσεν), Νόργκουντ, Κανιός (67′ Ονιέκα), Μπαπτίστ, Γιανέλτ, Τόνεϊ, Εμπουεμό