Πολυβόλο με επτά γκολ η Μπάγερν
18/09/2021 18:33

Η Μπάγερν ισοπέδωσε με το βαρύ 7-0 στο Μόναχο την Μπόχουμ για την 5η αγωνιστική της Bundesliga, με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο να βάζει αυτογκόλ. Οι Σανέ, Κίμιχ (δύο γκολ), Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι και Τσούπο-Μότινγκ οι πέντε σκόρερ των Βαυαρών.

Σαν σε προπόνηση η Μπάγερν διέσυρε την Μπόχουμ των Κώστα Σταφυλίδη και Βασίλη Λαμπρόπουλο με το εκκωφαντικό 7-0 στην Allianz Arena για την 5η αγωνιστική της Bundesliga. Αρνητικός πρωταγωνιστής στάθηκε ο Λαμπρόπουλος, ο οποίος άθελά του έβαλε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το προσωρινό 4-0 των Βαυαρών. Από δύο γκολ είχε ο Κίμιχ και από ένα ο Σανέ, ο Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι και Τσούπο-Μότινγκ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Σανέ να ανοίγει πρώτος στο 17′ λογαριασμό για τους Βαυαρούς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ρίμαν έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Νάγκελσμαν διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Κίμιχ. Ο Σανέ έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον 26χρονο να κάνει το γύρισμα για το 2-0.

Με το πόδι… στο γκάζι, οι Βαυαροί δεν άργησαν να βρουν και τρίτο τέρμα. Στο 32′ μετά από ωραία αντεπίθεση ο Γκνάμπρι έφυγε μπροστά, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ και έγραψε το 3-0. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Βασίλης Λαμπρόπουλος θέλησε να γυρίσει την μπάλα προς τον Ρίμαν, όμως δεν συνεννοήθηκαν καλά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του και οι γηπεδούχοι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

Η δυναστεία των Βαυαρών συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βρίσκει δίχτυα στο 62′ , για να έρθει πέντε λεπτά μετά ο Κίμιχ και να πλασάρει για το 6-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του. Η Μπάγερν ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί, αλλά είχε κι άλλα αποθέματα. Στο 79′ ο Τσούπο Μότινγκ είδε με την τρίτη προσπάθεια και το δικό του όνομα να γράφεται στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αναμέτρησης η Άουγκσμπουργκ επικράτησε με 1-0 της Γκλάντμπαχ, ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις ανάμεσα στην Αρμίνια και τη Χοφενχάιμ (0-0), αλλά και τη Μάιντς με τη Φράιμπουργκ (0-0).

Μπάγερν: Νόιερ, Στάνισιτς, Ζίλε, Ερναντέζ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόφσκι

Μπόχουμ: Ρίμαν, Σταφυλίδης, Λαμπρόπουλος, Κοτσάπ, Σοάρες, Πάντοβικ, Λοσιλά, Τέσχε, Ρεξμπεκάι, Χόλτμαν, Πόλτερ