Συμβιβασμός στο «Στέλιος Κυριακίδης»
18/09/2021 19:52

Στα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι η Πάφος μπήκε πιο δυναμικά και έψαχνε τις ευκαιρίες. Λίγο αργότερα και η ΑΕΚ άρχισε να ανεβαίνει. Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος ήταν πιο αποφασιστική, όμως το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε ευκαιρίες. Δεν υπήρξε κάποια τεράστια ευκαιρία.

Στο β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες μας «αποζημίωσαν» για την μέτρια αγώνα του πρώτου μέρους, προσφέροντας μας πολύ θέμα. Η κλασικές ευκαιρίες ήταν αρκετές, ενώ το γκολ ήρθε στο 53΄για την ΑΕΚ με τον συνήθη ύποπτο…Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο Μάμας έκανε μακρινό σουτ δυνατό, ο Τρίσκο πρόλαβε να κάνει την προβολή και να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Δεν πρόλαβε όμως να χαρεί για πολλή ώρα ακόμα η ομάδα της Λάρνακας, αφού λίγα λεπτά αργότερα (59’) ο Ντράγκομιρ που μπήκε ως αλλαγή στο 57’, με συρτό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα, παρόλο που βρήκαν και οι δύο ομάδες πολλές ακόμα ευκαιρίες.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με 4-2-3-1 η Πάφος

Με 4-4-2 η ΑΕΚ

1′ Πρώτο σφύριγμα στον αγώνα

1′ Κίτρινη από τα πρώτα δευτερόλετα γστον Μάμα για φάουλ

3′ Σέντρα του Αουρέλιο, κακή, κανένα πρόβλημα για τον Τούμπα

6′ Κίτρινη στον Πάνιτς για σκληρό μαρκάρισμα του από πίσω από τον “Τρίσκο”

10′ Πήγε να βρει ευκαιρία από το πουθενά η Πάφος, ο Βαλακάρι εβαλε κόντρα στον Τούμπα και η μπάλα πήγε έξω

12′ Σέντρα του Γκιούρσκο, έξω η μπάλα

13′ Στην επίθεση η Πάφος, ωραία συνεργασία Σεμέδο-Ζάιρο, σουτάρει ο Σεμέδο, κερδίζει κόρνερ

14′ Εκτελεί το κόρνερ, κεφαλιά του Ζάιρο, απομακρύνει ο Μιλίσεβιτς

20′ Κεφαλιά του Κβίντα, έξω

21′ Ο Σεμέδο σουτάρει, αποκρούει με αστάθεια ο Τούμπας, απομάκρυναν οι της ΑΕΚ

23′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι δίνει στον Νταρμπισάιαρ, δεν μπορεί να σουτάρει και δίνει στον Ακοράν που σουτάρει από πολύ καλή θέση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

25′ Ο Σεμέδο κάνει συρτό σουτ, εύκολα μπλοκάρει ο Τούμπας

27′ Ο Ζάιρο κάνει το γέμισμα, κεφαλιά του Σεμέδο που πάει έξω

28′ Στο έδαφος ο Ζάιρο, μπήκε μέσα το ιατρικό τιμ

29′ Σηκώνεται ο Ζάιρο

30′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μάμα από πλάγια θέση που πλασάρει, έξω η μπάλα

35′ Κίτρινη στον Μιχαήλ για φάουλ στον Ακοράν

40′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Γκαρθία να αντιμετωπίζει πρόβλημα. Μέσα ο Ροσάλες

43′ Κίτρινη στον Γκιούρσκο για διαμαρτυρίες

45′ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

Τέλος Α’ ημιχρόνου

46′ Έναρξη Β’ ημιχρόνου

51′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Χαμηλά ο Αουρέλιο, σωτήρια απόκρουση από τον Τούμπα πάνω στην γραμμή!

53′ ΓΚΟΛ ο Τρισκόφσκι! Ο Μάμας σούταρε εκτός περιοχής, ο Τρίσκο κάνει την προβολή και ανοίγει το σκορ!

57′ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Φουρ και Ντράγκομιρ μέσα, Κοβάσεβιτς και Πάνιτς έξω.

59′ ΓΚΟΛ 1-1! Χρυσή αλλαγή ο Ντράγκομιρ με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή

61′ Τεράστια ευκαιρία! Ο Βαλακάρι έδωσε ωραία πάσα στον Φουρ, αυτός από πολύ καλή θέση έχασε τεράστια ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

61′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ με Φαράζ και Άμπραχαμ να μπαίνουν, Γκιούρσκο και Μάμας έξω

64′ Η Πάφος στην περιοχή με σέντρα στον Σεμέδο, χάνεται η ευκαιρία

67′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο με τον Σεμέδο, που από κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στα περιστέρια

75′ Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Τρισκόφσκι

79′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ροσάλες βγάζει σέντρα στην περιοχή, κάνει προβολή ο Τρισκόφσκι αλλά δεν μπορεί. Έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα

80′ Κίτρινη στον Ντράγκομιρ για φάουλ στον Φαράζ

83′ Αλλαγή για την Πάφο. Πάγιτς αντι Μιχαήλ

85′ Κίτρινη στον Μπάριτς για φάουλ στον Ντάρμπισαϊρ

88′ Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μπεριγκό αντί Ζάιρο

88′ Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ρομό αντί Ντάρμπισαϊρ και Τόμοβιτς αντί Τρισκόφσκι

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις

Ενδεκάδες:

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (57’Φουρ), Ζάιρο (88’Μπεριγκό), Αουρέλιο, Μιχαήλ (83’Πάγιτς), Βαλακάρι, Πάνιτς (57’Ντράγκομιρ), Μπάριτς, Πάντσεον

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντός, Παλάσιος, Αντωνίου, Μπεριγκό, Μπαμπαγιαν, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Φουρ, Ντράγκομιρ, Μουλαζίμης, Πάγιτς

ΑΕΚ: Τούμπας, Γκουστάβο Λέδες, Τάντι, Ακοράν, Τρισκόφσκι (88’Τόμοβιτς), Γκαρθία (40’Ροσάλες), Μιλίσεβιτς, Μικέλ, Ντάρμπισαϊρ (88’Ρομό), Γκιούρσκο (61’Φαράζ), Μάμας (61’Άμπραχαμ)

Στον πάγκο: Σάντσεζ, Άμπραχαμ, Ρομό, Φαράζ, Ροσάλες, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Τόμοβιτς

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας