Έσπασε το ρόδι και προκρίθηκε!
22/09/2021 20:57

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη στο κύπελλο, επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ με 2-0.

Τα δύο γκολ πέτυχαν Λατινοαμερικανοί. Ο Σαμπάλα στο 29’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Νατέλ που «καθάρισε» στο 83’

ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΔΩ

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Έναρξη αγώνα

8′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι

8′ Φωνάζει συνεχώς ο Αυγουστή

11′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο στην περιοχή δίνει πάσα, διώχνει ο Σαμπάλα

17′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ωραία ενέργεια του Πική, παρολίγο αυτογκολ ο Πολυκάρπου, κόρνερ

18′ Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Γκολομπάρτ, έξω

26′ Εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή ο Νατέλ, συρτό σουτ δυνατό και έξω η μπάλα

29′ ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ! Ο Σαμπάλα εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους!

31′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση! Ο Νατέλ στην περιοχή σουτάρει, μπορούσε να πασάρει αλλά δεν το έκανε, φωνές από Αυγουστή

35′ Κίτρινη στον Μαργκάσα για φάουλ στον Σόουζα

39′ Σε θέση βολής ο Παύλου έξω η μπάλα

42′ Επικίνδυνα στην περιοχή ο Νατέλ, ο Κίσσας βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

44′ Παίζει καλύτερα το ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ

Τέλος Α’ ημιχρόνου

46′ Έναρξη στο β’ ημίχρονο

48′ Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Δημητρίου από αριστερά γύρισε, ο Πολυκάρπου με σωτήριο τάκλιν έστειλε σε κόρνερ

61′ Έπεσε ο Πικής στην περιοχή, τίποτα

80′ Πολύ μεγάλη στιγμή για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντονγκαλά που έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σαμπάλα, από πολύ κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίσσα

81′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίσει με τον Μιγκελίτο, “όχι” λέει ο Μιχαήλ με απόκρουση!

83′ ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ!!! Ο Νατέλ με κεφαλιά κάνει το 2-0 και ξεσπά η κερκίδα!

Τρία λεπτά καθυστερήσεις

Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Πολυκάρπου, Σόουζα (87′ Σατσιάς), Λουντέμο, Ντανίλο (85′ Νταουσβίλι), Θεοδώρου, Νατέλ (87′ Γεωργίου), Μάγκλιτσα (73′ Ντονγκαλά

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Τσεμπάκ, Γουίλερ, Γεωργίου, Βρόντης, Ντονγκαλά, Κούτσακος, Φενερίδης.

Νέα Σαλαμίνα (Ν.Παπαβασιλείου):  Κίσσας, Σεργίου (71′ Ανδρέου), Δημητρίου (85′ Νικολάου), Γκολομπάρτ, Παύλου, Πικής, Ντανίλο (71′ Λέντριτς), Κουμουρής (64′ Φελίπε), Μαργκάσα, Ντιακιτέ, Μιγκελίτο (85′ Λεμέσιος)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Ανδρέου, Χατζηπασχάλης, Λεμέσιος, Παπακυριακού, Νικολάου, Λέντριτς, Χρίστου, Καλογήρου, Νόλα, Φελίπε, Κυριάκου.

Κίτρινες: Μάγκλιτσα, Σόουζα, Πολυκάρπου / Μαργκάσα