Πέρασε την ΑΕΚ ο Προμηθέας στο Σούπερ Καπ, τελικό με Παναθηναϊκό
25/09/2021 22:58

Με επιθετικό πλουραλισμό και έπειτα από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ με 88-71 και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Super Cup με στόχο το back-to-back.

Ο Προμηθέας Πάτρας θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί την περσινή κατάκτηση του Super Cup καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 88-71 στον δεύτερο ημιτελικό. Η ΑΕΚ πληγώθηκε από δύο πρώην παίκτες της, τους Ρέι και Ρογκαβόπουλο που ήταν εξαιρετικοί με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που και οι Μάιλς με τον Χαντ ηταν διψήφιοι.

Από την άλλη η ΑΕΚ ξέμεινε από ενέργεια και πλήρωσε το πολύ κακό της τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η διαφορά ξέφυγε για τους Πατρινούς και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” τη νίκη. Την Κυριακή (26/9, 16:30, ERT3) η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει το Λαύριο στον μικρό τελικό του Super Cup ενώ ο Προμηθέας θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο του απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό (26/9, 21:00, ERT3).

Ο αγώνας
Με πολλά λάθη ξεκίνησαν το ματς οι δύο ομάδες επιβεβαιώνοντας την ανετοιμότητά τους στην αρχή της αγωνιστικής σεζόν. Ο Προμηθέας είχε το πάνω χέρι στα σουτ δύο πόντων με την ΑΕΚ να έχει πρόβλημα σε αυτό το στατιστικό. Χαντ για τους Πατρινούς και Χάρις για την ΑΕΚ ήταν εκείνοι που πήραν πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα με 9 και 13 πόντους αντίστοιχα ωστόσο και οι δύο ομάδες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στα πρώτα 20 λεπτά. Οι Πατρινοί ήταν εκείνοι ωστόσο που πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 42-39.

Με φόρα επέστρεψε ο Προμηθέας στο δεύτερο μισό του αγώνα. Οι παίκτες του Κασιμίρο βρήκαν δύο τρίποντα κερδίζοντας παράλληλα και το φάουλ έχοντας την ευκαιρία για συνεχόμενα “τετράποντα”. Οι Πατρινοί δεν έχασαν αυτό το δώρο της ΑΕΚ και έφεραν τη διαφορά άμεσα σε διψήφια νούμερα. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν μια πολύ κακή τρίτη περίοδο, έχασαν την επαφή τους με το σκορ και δυσκόλεψαν το έργο τους για τη συνέχεια. Ο Προμηθέας έχοντας αυτοπεποίθηση και επιθετικό πλουραλισμό, είχε ουσιαστικά καθαρίσει την υπόθεση νίκη, έπαιξε ελεύθερα και έκλεισε τη θέση του στον τελικό του Super Cup απέναντι στον Πανανθηναϊκό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71