Συνεχίζεται ο προβληματισμός…
25/09/2021 23:51

Το παιχνίδι της Ανόρθωσης με τον Άρη στο Τσίρειο, είχε έναν μεγάλο βαθμό δυσκολίας εξ αρχής. Παρόλα αυτά, υπήρχε η πεποίθηση πως η «Μεγάλη Κυρία», εύκολα ή δύσκολα, θα κατάφερνε να φύγει με τη νίκη και να… κολλήσει δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, μετά τη νίκη επί του Εθνικού.

Όμως το εφιαλτικό δεκάλεπτο (10′-20′) του πρώτου ημιχρόνου, κόστισε στην Ανόρθωση τρία γκολ, με τον προβληματισμό να φουντώνει. Τα γκολ που δέχτηκε η άμυνα της «Κυρίας» ήταν… εύκολα. Ο Άρης έφτανε χωρίς πρόβλημα μπροστά από την εστία του Λόρια, ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Στα θετικά βέβαια, πρέπει να σημειωθεί το γεγονός πως βγήκε αντίδραση, και μάλιστα σχετικά άμεσα, αφού ο Ουάρντα μείωσε σε 3-1 μόλις στο 29′. Η είσοδος του Καλτσά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έδωσε φρεσκάδα και ένα γρήγορο γκολ που αναπτέρωσε τις ελπίδες για ανατροπή. Παρόλα αυτά η Ανόρθωση… ξεφούσκωσε. Και αυτό είναι ένα ακόμα θέμα που παρουσιάζεται στην εικόνα της ομάδας: Η διάρκεια στο παιχνίδι της.

Οι έξι χαμένοι βαθμοί στο πρωτάθλημα σίγουρα δεν σημαίνουν το τέλος του κόσμου, όμως σε ένα μικρό πρωτάθλημα, οι βαθμοί είναι πολύτιμοι και η «Κυρία» αναγκάζεται να τους πάρει πίσω, άμεσα, αρχής γενόμενης από την επόμενη αγωνιστική με το ΑΠΟΕΛ…