Όγδοη νίκη η Παρί
25/09/2021 23:55

Η Παρί έκανε το 8/8 στη Ligue 1, όμως για ακόμα μια φορά δεν την ξελάσπωσε απέναντι στη Μονπελιέ αστέρι της επίθεσης, αλλά ο Ιντριγά Γκέιγ και ο Γιούλιαν Ντράξλερ.

Ο Λιονέλ Μέσι απουσίασε από την αναμέτρηση της Παρί με τη Μονπελιέ λόγω μικροτραυματισμού, ωστόσο στο βασικό σχήμα υπήρχαν ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο Νεϊμάρ και ο Άνχελ ντι Μαρία. Δεν είχε σημασία. Το 8/8 για τους Παριζιάνους έδωσε ο Ιντρισά Γκέιγ και ο Γιούλιαν Ντράξλερ, που διαμόρφωσαν το 2-0 για την 8η αγωνιστική της Ligue 1, πριν από το ντέρμπι του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο μέσος από τη Σενεγάλη έπιασε έναν κεραυνό στο 14ο λεπτό της συνάντησης και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Νεϊμάρ έχασε δύο καλές στιγμές και ο Άντερ Ερέρα είχε δοκάρι στη συνέχεια, με τη Μονπελιέ να μην αντιδρά, αφού δεν μπορούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή. Η κατοχή της μπάλας ήταν με το μέρος των φιλοξενουμένων, πάντως, αλλά σε ακίνδυνα σημεία του αγωνιστικού χώρου.

Νεϊμάρ και Εμπαπέ μπλοκαρίστηκαν αρκετά καλά στο 2ο μέρος και με τον Μάρκο Βεράτι να παρακολουθεί τον αγώνα από τις κερκίδες του “Παρκ ντε Πρενς”, δεν υπήρχε παίκτης να “ξεκλειδώσει” με τις πάσες του την αντίπαλη άμυνα. Πιο κοντά στο 2-0 έφτασε ξανά ο Γκέιγ, ενώ ένα χτύπημα στον Εμπαπέ σκόρπισε ανησυχία, όμως δεν αποδείχθηκε σοβαρό. Ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, πάντως, άφησε τις αλλαγές για τα τελευταία λεπτά του αγώνα, φανερώνοντας την ανησυχία του για το “τρίποντο” σε αυτό το παιχνίδι.

Μία εξ αυτών ήταν ο Γερμανός μεσοεπιθετικός, ο οποίος μπήκε στον αγώνα στο 88′ και με την πρώτη επαφή με την μπάλα βρήκε δίχτυα.