Κράτησε τη νίκη με σούπερ… Μάριο ο Άρης
25/09/2021 21:03

Ο Άρης πήρε μεγάλη νίκη επί της Ανόρθωσης στο Τσίρειο, με 3-2 για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπήκε και αιφνιδίασε την «Μεγάλη Κυρία» με ήρωα τον Στεπίνσκι που σημείωσε χατ-τρικ μέσα σε 7 λεπτά! Η Ανόρθωση μείωσε, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος, με τον Στεπίνσκι να απειλεί στο 11ο λεπτό, όμως ένα λεπτό αργότερα θα βρει δίχτυα για πρώτη φορά με κεφαλιά. Στο 16′ ο Καζού εκτέλεσε φάουλ, ο Στεπίνσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-0. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, και στο 19′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής θα κάνει το 3-0. Η Ανόρθωση βγήκε από τον… λήθαργο και μείωσε με τον Ουάρντα στο 29′. Ο Στεπίνσκι έχασε ευκαιρία για τέταρτο γκολ προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τιμούρ Κετσπάγια έκανε τρεις αλλαγές, όμως αυτή του Καλτσά ήταν η πολυτιμότερη, καθώς ο ελλαδίτης μπήκε πολύ δραστήριος και κατάφερε να μειώσει στο 50′ σε 3-2. Η Ανόρθωση ήταν καταιγιστική σε εκείνο το σημείο και πίεζε για την ισοφάριση. Ο Λιάσος Λουκά έκανε τις δικές του κινήσεις από τον πάγκο, ο Άρης ισορρόπησε και κράτησε μακριά την Ανόρθωση στο υπόλοιπο του αγώνα και έφτασε στη νίκη.

Κίτρινες: 32′ Σιμιόν / 15′ Κορρέα

Άρης (Λ. Λουκά): Βάνα Άλβες, Γκαρθία (60′ Ιωσηφίδης), Σπόλιαριτς (54′ Ράντουτ), Στεπίνσκι (86′ Σικόρσκι), Καζού, Γιάγκο, Κβάσουκ (54′ Φράγκος), Σίντεφελντ, Ρονκάλια, Πατσέκο (86′ Ντελμίρο), Σιμιόν

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια (71′ Αβραάμ), Λάφερτι (64′ Ρουσιάς), Πόποβιτς, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Νινούα (46′ Αντωνιάδης), Κορρέα (46′ Καλτσάς), Ντέλετιτς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα.

2‘ Πρώτο σουτ για την Ανόρθωση, με τον Αρτυματά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

9‘ Η Ανόρθωση έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Άρης αμύνεται, χωρίς φάσεις ακόμα το παιχνίδι.

11‘ Κεφαλιά του Στεπίνσκι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

12′ ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι με κεφαλιά από κοντά ανοίγει το σκορ!

15‘ Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα.

16′ ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Καζού εκτέλεσε φάουλ, στην πορεία της μπάλας ο Στεπίνσκι πιάνει την κεφαλιά και τη στέλνει στα δίχτυα!

19′ ΓΚΟΛ για τον Άρη! Νέο γκολ από τον Στεπίνσκι που σημειώνει χατ-τρικ!

25‘ Κεφαλιά του Ντέλετιτς, η μπάλα φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Βάνα Άλβες.

29′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ουάρντα με κεφαλιά μειώνει σε 3-1!

32‘ Κίτρινη κάρτα στον Σιμιόν.

38‘ Η Ανόρθωση πιέζει να πετύχει και άλλο γκολ πριν το ημίχρονο, δεν βρίσκει όμως εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Άρη, ο οποίος ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

41‘ Κεφαλιά του Ουάρντα, μαζεύει εύκολα ο Βάνα Άλβες.

43‘ Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι δεν πρόλαβε την παράλληλη μπαλιά που έγινε μπροστά από την εστία και έχασε την ευκαιρία για τέταρτο γκολ!

45‘ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Αλλαγές για την Ανόρθωση. Καλτσάς, Αντωνιάδης και Χριστοδουλόπουλος μέσα, έξω οι Ντέλετιτς, Νινούα και Κορρέα.

48‘ Σουτ του Σπόλιαριτς, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

50′ Σουτ του Γκαρθία, η μπάλα φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Λόρια.

50′ ΓΚΟΛ για τον Ανόρθωση! Ο Καλτσάς με πλασέ από κοντά μειώνει σε 3-2.

53‘ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Καλτσάς σουτάρει δυνατά, ο Βάνα Άλβες διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

54‘ Αλλαγές για τον Άρη. Ο Ράντουτ και ο Φράγκος στο παιχνίδι στη θέση των Σπόλιαριτς και Κβάσουκ.

59‘ Ο Ρισβάνης κάνει κεφαλιά, διώχνει σε κόρνερ σε υπερένταση ο Βάνα Άλβες!

60‘ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Γκαρθία, μέσα ο Ιωσηφίδης.

64‘ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στο παιχνίδι ο Ρουσιάς στη θέση του Λάφερτι.

70‘ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ανδρέας Αβραάμ στο παιχνίδι, στη θέση του Κορέια.

71‘ Σέντρα του Αβραάμ, η μπάλα περνάει πάνω από τον Ουάρντα που ήταν σε καλή θέση.

74‘ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Ουάρντα να προσπαθεί να πιάσει σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

80‘ Ο Άρης έχει καταφέρει να κρατήσει την Ανόρθωση μακριά από την εστία του στα τελευταία λεπτά.

83‘ Σουτ του Ιωσηφίδη, μαζεύει ο Λόρια.

85‘ Σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα άουτ.

86‘ Αλλαγές για τον Άρη. Φεύγει ο Στεπίνσκι και ο Πατσέκο, στη θέση τους ο Σικόρσκι και ο Ντελμίρο.

90‘ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2‘ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Αραγιούρι να πιάνει κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει δίπλα από τα δοκάρια.