Την πρώτη του νίκη και τους πρώτους του βαθμούς πανηγύρισε το ΑΠΟΕΛ επικρατώντας της ΠΑΕΕΚ με 1-0 στο ΓΣΠ.

Από την αρχή του αγώνα το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε με αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού από το 5ο κιόλας λεπτό, ο Σουμαόρο δέχθηκε κόκκινη κάρτα μετά από φάουλ στον Ντανίλο. Η απόφαση πάρθηκε μετά από field review.

Το ΑΠΟΕΛ έβρισκε συνεχώς ευκαιρίες με αποκορύφωμα το πέναλτι που κέρδισε ο Οκριασβίλι. Η ευκαιρία όμως για να ανοίξουν το σκορ οι γηπεδούχοι χάθηκε, αφού ο Μάγκλιτσα εκτέλεσε και έστειλε την  μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ. Στη συνέχεια έψαχναν συνεχώς το γκολ οι «γαλαζοκίτρινοι» και πίεζαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ συνέχιζε να πιέζει, ενώ στο 49’ είχε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Νατέλ αρχικά, απέκρουσε σωτήρια ο Πρόσεκ και μετά ξανά ο Σόουζα δοκίμασε από κοντά. Ο κίπερ των φιλοξενούμενων είπε ξανά «όχι».

Στο 76’ ήρθε δεύτερη κίτρινη στον Οκριασβίλι για φάουλ στον Δημητρίου, και έτσι έμειναν και οι δύο ομάδες με 10 παίκτες. Στο 79’ ο Λούκα Σόουζα με κεφαλιά λύτρωσε το ΑΠΟΕΛ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από σέντρα του Νατέλ. Το σκορ παρέμεινε ως έχει μέχρι τη λήξη του αγώνα και το ΑΠΟΕΛ πήρε το πρώτο του τρίποντο.

ΖΩΝΤΑΝΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ SUPER SPORT FM 104.0

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι

1′ Φάουλ από καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ

2′ Εκτελεί ο Ντανίλο, κεφαλιά, παίρνει την μπάλα η ΠΑΕΕΚ

3′ Ο Σουμαόρο έκανε φάουλ στον Ντανίλο, ο διαιτητής έλεξε στο VAR τη φάση

5′ Κόκκινη στον Σουμαόρο! Με field review ο διαιτητής έδειξε την κάρτα. Με 10 η ΠΑΕΕΚ

12′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Οκριασβίλι δίνει στον Νατέλ, ο Γιάνσεν έκοψε, ο Σόουζα έκανε το πλασέ, μπλόκαρε ο Πρόσεκ

14′ Νατέλ εκτελεί φάουλ από καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ, στο τείχος η μπάλα

17′ Ο Οκριασβίλι σουτάρει εκτός περιοχής, άστοχο σουτ και έξω η μπάλα

18′ Κίτρινη στην Καρώ

20′ Ο Οκριασβίλι πλασάρει, δεν δυσκολεύτηκε ο Πρόσεκ

20′ Ευκαιρία με τον Σόουζα, από αριστερά σούταρε με το αριστερό, κόρνερ

• Πιέζει το ΑΠΟΕΛ, μένει ψηλά και ψάχνει το γκολ

27′ Οκριασβίλι εκτελεί φάουλ από καλό σημείο, πολύ καλή εκτέλεση, λίγο πάνω από το δοκάρι η μπάλα

31′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Οκριασβίλι στην περιοχή, πέφτει κάτων άσπρη βούλα δείχνει ο Σολωμού

33′ Χάνει το πέναλτι ο Μάγκλιτσα! Στέλνει την μπάλα έξω!

36′ Σέντρα-σουτ ο Σαμπάλα, έξω η μπάλα

40′ O Θεοδώρου σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Πρόσεκ

43′ Γέμισμα του Σαμπάλα από δεξιά, έξω η μπάλα

45′ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

45+1′ Στην αντεπίθεση η ΠΑΕΕΚ, άμυνα το ΑΠΟΕΛ

45+2 Ο Θεοδώρου γυρίζει, δεν μπορεί ο Μάγκλιτσα

Τέλος Α’ ημιχρόνου

46′ Άρχισε το Β’ ημίχρονο

49′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ έκανε την κεφαλιά, σωτήρια απόκρουση από Πρόσεκ, στη συνέχεια ο Σόουζα πάει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ξανά “όχι” του κίπερ της ΠΑΕΕΚ

51′ Ο Νατέλ στην περιοχή, διώχνει ο Κούρος

53′ Πέμπτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

53′ Εκτελείται το κόρνερ, ο Οκρι πάει να κάνει το σουτ, δεν βρίσκει την μπάλα καλά

57′ Φάουλ από καλή φάση για τους φιλοξενούμενους

62′ Φάουλ που κέρδισε ο Νάντο στο κέντρο

73′ Σουτ του Οκριασβίλι, απομακρύνει ο Τσόσιτς

74′ Ο Σάβιτς κάνει την κεφαλιά μετά από στημένη φάση, κόρνερ

75′ Ο Νταουσβίλι σουτάρει εκτός περιοχής, άστοχο

76′ Κόκκινη στον Οκριασβίλι για φάουλ στον Δημητρίου. Με 10 παίκτες και το ΑΠΟΕΛ

79′ ΓΚΟΛ ΤΟ ΑΠΟΕΛ 1-0! Ο Σόουζα με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Νατέλ λύνει τον γόρδιο δεσμό και ανοίγει το σκορ! Λύτρωσει για το ΑΠΟΕΛ

83′ Κίτρινη στον Δημητρίου

88′ Παρολίγο να γίνει λάθος από τον Τσεπάκ, μαζεύει ο Μιχαήλ

90′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους! Ο Νατέλ στην περιοχή δίνει στον Κατσαντώνη, αυτός πλασάρει, λίγο έξω η μπάλα!

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις

90+3′ Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ! Ο Καπαρτής μπροστά στον Μιχαήλ, δε μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Καρώ, Πολυκάρπου (Κατσαντώνης 74′), Σάβιτς, Ζαμπάλα, Θεοδώρου (Ντονγκαλά 66′), Σόουζα, Ντανίλο (Τσεπάκ 74′), Οκριασβίλι, Νατέλ, Μάγκλιτσα (Νταουσβίλι 57′)

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Λουντέμο, Κατσαντώνης, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Κούτσακος, Ντονγκαλά

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσσελινγκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα (Νάντο 57′), Ενόχ (Κομωδίκης 57′), Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Γιάνσεν (Τίμερμανς 17′), Ούρος, Κούρος

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χατζηκωνσταντή, Ντίας, Νάντο, Χαραλάμπους, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Τίμερμανς, Φραγκέσκου, Νεοφύτου

Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας