Προβάδισμα πρόκρισης στον 3ο προκριματικό του Champions League για τις ερυθρόλευκες
07/10/2021 21:47

Το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μίνσκ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο κλειστό του Ρέντη.

Δύσκολη εντός έδρας νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μίνσκ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο κλειστό του Ρέντη και κράτησε το αήττητο στην Ευρώπη για τη φετινή σεζόν. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δύσκολο και οι ερυθρόλευκες του Κουτίνιο χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν της άκρως ανταγωνιστικής και σκληρής ομάδας από τη Λευκορωσία.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός πήρε δύο πόντους από την αναμέτρηση αντί ενός της αντιπάλου της και πλέον στον επαναληπτικό αγώνα που είναι προγραμματισμένος για τις 14/10 στη Λευκορωσία, χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν στα σετ με 1-0 με όπλο τους το σερβίς και τα τελειώματα στην επίθεση. Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν με τεράστια δυσκολία, όπως το προβάδισμα στο ματς πήγε και πάλι στα χέρια των παικτριών του Κουτίνιο για το 2-1. Όχι όμως για πολύ. Οι κοπέλες από τη Λευκορωσία έδειξαν αποφασισμένες να πάνε το ματς στο τάι μπρέικ όπως και έκαναν. Εκεί είδαμε πραγματικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να πάρει τη νίκη που τον έφερε λίγο πιο κοντά στην πρόκρισή του στην επόμενη φάση των προκριματικών.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13