Ότι έκτισε… το γκρέμισε (ΦΩΤΟΣ)
21/10/2021 21:33

Με δύο γρήγορα τέρματα η Ανόρθωση έδειχνε να αγκαλιάζει τη νίκη, ομως την πρόδωσε και πάλι η άμυνα…

Η «Κυρία» ανέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Ντέλετιτς και Πόποβιτς αλλά δεν έκανε σωστή διαχείρηση στη συνέχεια με αποτέλεσμα οι Εσθονοί να ισοφαρίσουν και να φύγουν απο την Λευκωσία με τον βαθμό της ισοπαλίας

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση να πάρει το πρώτο της τρίποντο μετά απο χρόνια σε ομίλους και να καρπωθεί παράλληλα 500.000 χιλιαδες ευρώ. Πρώτος βαθμός, πρώτα δυο γκολ και 166 χιλιάδες ευρώ στο ταμείο.

Εξέλιξη αγώνα..

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ-ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Στην σέντρα η «Κυρία»

1′ Σέντρα του Ουάρντα, μαζεύει ο Ιγκόνεν.

2′ Μπαλιά του Καγιάστε, ο Σάπινεν πάσα με το στήθος στον Τζουρ.

3′ Κόρνερ για την Ανόρθωση, σέντρα του Αμπαρτσουμιάν, έβγαλε άμυνα ο Κουσκ.

4′ Ο Πόποβιτς στο πρώτο δοκάρι, ο Αμπαρτσουμιάν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

6′ Ο Πόποβιτς έτρεξε και άνοιξε το γήπεδο, με πάσα προς το μέρος του Αμπαρτσουμιάν, κόπηκε η μπαλιά του Αρμένιου.

** Καλύτερη η «Κυρία» στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης στο κομμάτι της κυκλοφορίας

17′ Δοκάρι για την Φλόρα. Ο Πουμ με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια έξω.

25′ ΓΚΟΛ η Ανόρθωση 1-0 με τον Ντέλετιτς. Ωραίο τελείωμα του Σέρβου στην περιοχή! Ο Χουσμπάουερ! κίνηση μπήκε στην περιοχή με ωραια κίνηση έκανε το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι και ο Ντέλετιτς με δυνατό σουτ νίκησε τον Ιγκόνεν! Το πρώτο γκολ της Κυρίας στον όμιλο.

27 ΓΚΟΛ η Ανόρθωση 2-0 με τον Πόποβιτς. Φοβερός ο Κατσαράβα έδωσε για τον Σλοβένο ο οποιος με πλασέ νίκησε τον Ιγκόνεν! Ο Γεωργιανός απεγκλωβιστηκε , μπήκε στην περιοχή και με άψογη πάσα έδωσε το γκολ στον σκόρερ.

37′ Ωραία κάθετη μπαλιά του Ουάρντα αλλα σε θέση οφσάιντ ο Κατσαράβα.

37′ ΓΚΟΛ η Φλόρα 2-1. Ο Σάπινεν. Ο Ογιάμα έκανε την παράλληλη πάσα, ο Σάπινεν απο την μικρή περιοχή μείωσε. Δεν βγήκαν μαρκαρίσματα…

ΤΕΛΟΣ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ χωρίς επιπλέον καθυστερήσεις

Εναρξη στο δεύτερο μέρος

47′ Απειλεί η Φλόρα, ο Σάπινεν στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζουρ.

** Ψηλά πιέζει η Φλόρα την Ανόρθωση, σε αργούς ρυθμούς η «Κυρία»

49′ Πρώτη τελική για την Ανόρθωη, κεφαλιά του Χουσμπάουερ, έξω η μπάλα.

55′ Δυνατό, μακρινό σουτ του Χουσμπάουερ, η μπάλα λίγο έξω. Καλή στιγμή

56′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Ντέλετιτς μπήκε στη περιοχή, άφησε στον Ουάρντα αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση Ο Κατσαράβα απέναντι από τον Ιγκόνεν δεν κατάφερε να σκοράρει.

62′ Σουτ του Ουάρντα σταμάτησε η άμυνα της Φλόρα.

66′ Νέα τελική με τον Αρτυματά, το σουτ η μπάλα κόρνερ.

71′ Σουτ του Αρτυματά, μαζεύει ο Ιγκόνεν

78′ Σέντρα του Αβραάμ, λάθος της άμυνας, δεν πρόλαβε ο Λάζαρος

79′ Γκολ η Φλόρα και 2-2. Ο Σάπινεν και πάλι. Καλύπτεται ο Εσθονός φορ που βγήκε απέναντι από τον Τζουρ, τον πέρασε και μ’ έναν κεραυνό έκανε το 2-2.

85′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Ιωάννου έκανε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Αβραάμ το σουτ, δεν είχε στόχο.

86′ Μεγάλη φάση για την Φλόρα, ο Μίλερ από καλή θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα μόλις έξω.

4 τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ιωάννου κάνει σουτ και η απόκρουση του Ιγκόνεν, στην επαναφορά ο Ουάρντα με κεφαλιά δεν νίκησε ξανά τον Εσθονό τερματοφύλακα