Βαριά ήττα από μια ποδοσφαιρική υπερδύναμη
22/10/2021 23:35

Την ήττα με 8-0 δέχτηκε η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών από την Ολλανδία.

Ο αγώνας έγινε στο ΑΕΚ Αrena και ήταν για τον 4ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών 2023.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Miedema (3′), Van De Donk (11′), Roord (19′, 49′, 53′), Χαραλάμπους (αυτογκόλ, 51′), Smits (81′) και Van Dogen (87′)

Απέναντι σε μια ποδοσφαιρική υπερδύναμη του Γυναικείου ποδοσφαίρου, η ομάδα μας προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό και σίγουρα, οι παίκτριες μας απεκόμισαν σημαντικές εμπειρίες που θα τους είναι χρήσιμες στο μέλλον.
Επόμενος αγώνας για την Εθνική Γυναικών, την ερχόμενη Τρίτη 26 Οκτωβρίου εκτός έδρας με την Ισλανδία.

Κύπρος (Α. Τσολάκης): Ελένη Ττάκκα, Κατερίνα Παναγιώτου (64′ Ειρήνη Ανδρέου), Φιλίππα Σάββα, Χριστιάνα Σολωμού, Μαρία Ιωάννου, Σάρα Παπαδοπούλου, Χαρά Χαραλάμπους (58′ Μικαέλλα Χάλιου), Κορίνα Πάολα Αδάμου (58′ Μαριλένα Γεωργίου), Κρίστινα Φρίντα, Άντρη Βιολάρη (64′ Λουκρητία Χρυσοστόμου), Ελένη Γιάννου (72′ Σταυριάνα Αντωνίου).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη του αγώνα

3′ Γκολ για την Ολλανδία με πλασέ της Μάρτενς

7′ Δοκάρι για την Ολλανδία, σε θέση οφσάιντ όμως

9′ Κάνει την κεφαλιά η Μιέντεμα, ελέγχει η Ττάκκα

10′ Η Φολκέρτσμα σουτάρει, κερδίζει κόρνερ

11′ Καλή φάση με σουτ της Μιέντεμα, ξανά κόρνερ για τις Ολλανδές

11′ Γκολ 0-2 με την Βαν Ντε Ντονκ. Μετά το κόρνερ ήταν μόνη στην περιοχή, έκανε το σουτ και σημείωσε το 2-0 για τις φιλοξενούμενες

14′ Σουτ της Σπίτσε, δοκάρι και άουτ

19′ Γκολ για τις Ολλανδές και 0-3

21′ Εκτέλεση φάουλ από την Σπίτσε, στο δοκάρι η μπάλα!

Τέλος Α’ ημιχρόνου

Έναρξη Β’ ημιχρόνου

50′ Ευκαιρία για την Κύπρο! Η Φρέντα στην περιοχή, δεν πρόλαβε να κάνει το τελείωμα

51′ Γκολ και 0-5 με αυτογκόλ της Χαραλάμπους

53′ Κι άλλο γκολ οι Ολλανδές…0-6

59′ Kαλή στιγμή με την Βιολάρη στην περιοχή, δεν μπόρεσε να μειώσει

81′ Η Σμιτς κάνει το 7-0 για την Ολλανδία

88′ Πολύ όμορφο γκολ της Βαν Ντόνγκεν για το 8-0

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις

Ενδεκάδες:

Κύπρος: Ττάκκα, Σάββα, Σολωμού, Κ. Παναγιώτου, Ιωάννου, Παπαδοπούλου, Χαραλάμπους, Γιάννου, Αδάμου, Βιολάρη, Φρέντα

Στον πάγκο: Ματθαίου, Κουζάλη, Ζαμπά, Νεοφύτου, Βασιλείου, Κιρκίνη, Ανδρέου, Γεωργίου, Σ.Αντωνίου, Χάλιου, Χρυσοστόμου

Ολλανδία: Βαν Βέενενταλ, Γιάνσεν, Νόουβεν, Βαν Ντερ Γκράγκτ, Φολκέρτσμα, Σπίτσε, Βαν Ντε Ντονκ, Γκρόενεν, Μάρτενς, Ρουρντ, Μιέντεμα

Στον πάγκο: Βαν Ντόμσελααρ, Λορσέιντ, Βαν Ντόνγκεν, Βαν Ες, Βαν Ντε Σάντεν, Λέβελς, Ρ. Γιάνσεν, Ντίγκστρα, Σμιτς, Κασπάριγ, Κάλμα, Μπέιζινγκς