Επέστρεψε ο Εθνικός και «μπλόκαρε» την ΑΕΛ! (ΦΩΤΟΣ & ΒΙΝΤΕΟ)
23/10/2021 18:59

Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, στο Δασάκι της Άχνας, Εθνικός και ΑΕΛ πήραν από έναν βαθμό με 2-2.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τον Μάζουρεκ, μόλις στο 5ο λεπτό. Η ΑΕΛ έχασε ακόμα μία ευκαιρία με τον Μάζουρεκ λίγα λεπτά αργότερα, όμως στη συνέχεια ο Εθνικός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η προσφυγική ομάδα γυρόφερνε την μπάλα έξω από την περιοχή των γαλαζοκιτρίνων, χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά. Στο 37’ έγινε μία περίεργη φάση (δείτε εδώ) όπου το VAR θα ακυρώσει πέναλτι στον Εθνικό. Στο 42’ ο Εθνικός θα έχει δοκάρι με τον Ζάκπα και τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ θα διπλασιάσει τα τέρματα με τον Μάιντεβατς (45’). Τίποτα όμως δεν τελείωσε, αφού ο Φλοριάν μείωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και θα το καταφέρει στο 60’, αφού δεύτερη εξέταση του VAR θα δώσει πέναλτι σε χέρι του Έουλερ. Ο Φόλπρεχτ το μετέτρεψε σε γκολ, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση. Από εκεί και έπειτα χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, όμως το 2-2 θα παραμείνει μέχρι το τέλος.

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Περατικός (77′ Κ. Ηλία), Ασούμπρε (65′ Ελουντού), Κουντόμπιακ, Ζάκπα (90+1′ Άδωνη), Γκόρουπετς, Φλοριάν (65′ Μ. Ηλία), Φόλπρεχτ, Ταράσοφς, Χολ.

ΑΕΛ (Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ, Ρέινολντς (67′ Ριέρα), Σάντος, Έουλερ, Μαζάν, Σωτηρίου, Μάιντεβατς (60′ Τσέποβιτς), Πελέ (77′ Τόρες).

Κίτρινες: 12′ Φόλπρεχτ, 17′ Χολ, 38′ Φλοριάν, 85′ Πηλέας, 90′ Μπογκατίνοφ / 18′ Έουλερ, 36′ Ρέινολντς, 38′ Μάιντεβατς

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

2‘ Πρώτη επίσκεψη της ΑΕΛ στα καρέ του Εθνικού, με τον Τεσέιρα να υποδέχεται την μπάλα από ασταθή απόκρουση του Μπογκατίνοφ, όμως δεν βρήκε στόχο.

5′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Τρομερό σουτ του Μάζουρεκ, ανοίγει το σκορ!

8‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μάζουρεκ πήρε τη μπάλα από λανθασμένο γύρισμα των ποδοσφαιριστών του Εθνικού, προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπογκατίνοφ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

10‘ Ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Ασούμπρε κάνει σουτ, ο Βοζίνια διώχνει σε κόρνερ.

34‘ Προσπαθεί ο Εθνικός να γίνει απειλητικός, όμως δεν έχει καταφέρει να κάνει κάποια τελική. Η ΑΕΛ έχει μείνει πίσω και περιμένει.

37‘ Ευκαιρία για τον Εθνικό! Κεφαλιά του Ταράσοφς, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Βοζίνια.

37‘ Πέναλτι για τον Εθνικό! Ο Μαζάν έπιασε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή της ΑΕΛ.

38‘ Κίτρινη κάρτα σε Μάιντεβατς και Φλοριάν για διαπλικτισμό.

39‘ Θα το εξετάσει στο VAR ο Γιώργος Νικολάου. Αλλάζει την απόφασή του, δεν δίνει πέναλτι.

42‘ Δοκάρι για τον Εθνικό! Κεφαλιά του Ζάκπα από κοντά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

45′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μάιντεβατς μέσα από την περιοχή, εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπογκατίνοφ που χάνει τη μπάλα από τα χέρια και διπλασιάζει τα τέρματα των γαλαζοκιτρίνων.

45+4′ Γκολ για τον Εθνικό! Ο Φλοριάν μειώνει το σκορ!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

50‘ Πρώτο πεντάλεπτο χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

53‘ Σουτ του Σάντος, η μπάλα φεύγει άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στο Β’ μέρος.

55‘ Κεφαλιά του Μάιντεβατς, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπογκατίνοφ.

59‘ Εξετάζεται νέα περίπτωση πέναλτι από τον Γιώργο Νικολάου για χέρι του Έουλερ.

60‘ Πέναλτι για τον Εθνικό!

60′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ευστοχεί στο πέναλτι ο Φόλπρεχτ!

68‘ Ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Ζάκπα να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, το σουτ φεύγει άουτ.

72‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ, σε σέντρα που χάνει από τα χέρια ο Μπογκατίνοφ, πρόλαβε όμως ο Περατικός να διώξει σε κόρνερ.

74‘ Κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, διώχνει σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ!

81‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Σωτηρίου πιάνει κεφαλιά από πολύ κοντά, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μπογκατίνοφ!

87‘ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Φόλπρεχτ! Ο Εθνικός έφυγε στην αντεπίθεση με τον Πηλέα, έδωσε στον Φόλπρεχτ, κάνει πλασέ, διώχνει ο Βοζίνια, η μπάλα έρχεται και πάλι στον Φόλπρεχτ που σουτάρει άουτ!

88‘ Σουτ του Μάριου Ηλία, φεύγει ψηλά η μπάλα.