Έφυγε με το διπλό στο Τσίρειο και «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση
24/10/2021 20:55

Το ΑΠΟΕΛ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Τσίρειο στάδιο, επικρατώντας με 1-0 του Άρη. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Σόουζα στο 71’. Με το πολύτιμο τρίποντο το ΑΠΟΕΛ “σκαρφάλωσε” στην 6η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη στο παιχνίδι

5′ Μικρή διακοπή με τον Τσεμπάκ στο έδαφος, μπαίνει το ιατρικό τιμ

6′ Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι

8′ Κίτρινη στον Τσεμπάκ για φάουλ στον Μπαμπίκα

12′ Κίτρινη στον Γιαγκό για φάουλ στον Σαμπάλα

13′ Αναγκαστική αλλαγή, μέσα ο Θεοδώρου, έξω ο τραυματίας Τσεμπάκ

15′ Σουτ του Σπόλιαριτς από το ύψος της περιοχής, έξω

22′ Στεπίνσκι στην περιοχή, απομακρύνει το ΑΠΟΕΛ

29′ Εκτέλεση φάουλ για το ΑΠΟΕΛ εκτός περιοχής, μαζεύει ο Βανά

30′ Ο Ρονκάλια σούταρε εκτός περιοχής, έξω η μπάλα

32′ Μακρινό σουτ από Στεπίνσκι, έξω

34′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, στην περιοχή του Άρη πέφτει ο Νατέλ, τίποτα λέει ο ρεφ

36′ Ζητούν κάρτα στον Σάβιτς για δυνατό τάκλιν στον Γκαρθία

41′ Διακοπή στο παιχνίδι με το ιατρικό τιμ να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο για τους Σόουζα και Γιαγκό

45′ Ο Νατέλ σουτάρει εντός περιοχής, κόρνερ

45′ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

45+1′ Ο Καρό έκανε κεφαλιά, έξω η μπάλα

Τέλος ημιχρόνου

Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο

47′ Κίτρινη στον Βινίσιους

50′ Στην αντεπίθεση ο Άρης με τον Μπαμπίκα, έβγαλε αποτελεσματική άμυνα ο Ντονγκαλά

• Καλύτερο ξεκίνημα για τον Άρη

55′ Κεφαλιά του Σόουζα, έξω

55′ Πρόβλημα με τον Ρονκάλια που είναι στο έδαφος

63′ Καλή στιγμή για τον Άρη, σουτ και κόρνερ

66′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σικόρκσι δεν μπόρεσε να κάνει καλά την κεφαλιά μετά από σουτ του Πακέ

67′ Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Στεπίνσκι από πολύ κοντά να χάνει την ευκαιρία

71′ ΓΚΟΛ ΤΟ ΑΠΟΕΛ ΜΕ ΣΟΟΥΖΑ! Ο Θεοδόρου εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα κάπου κτύπησε, άλλαξε πορεία και ο Σόουζα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο Τσίρειο

79′ O Σόουζα σουτάρει εκτός περιοχής, αποκρούει ο Βανά

88′ Διακοπή λόγω έντασης μεταξύ Κβιλιτάια και Βανά… Κίτρινη στους δύο παίκτες

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων

90+1′ Πτώση του Ντιαβαρά στην περιοχή, τίποτα λέει ο ρεφ

Ενδεκάδες:

Αρης: Βανά, Μ.Γκαρθία (Φράγκος 82′), Σπόλιαριτς (Πακέ 57′), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσουκ ( Σικόρσκι 63′), Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια (Μουσούντα 57′), Μπαμπίκα (Μπράουν 82′), Σιμιόν

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ανδρέου, Φράγκος, Πακέ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Ματθαίου, Κορομά, Ιωσηφίδης

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Σόουζα, Βινίσιους, Λουντέμο, Μάγκλιτσα (Κβιλιτάια 68′), Τσεμπάκ (Θεοδώρου 13′), Ζαμπάλα, Ντονγκαλά (Ντιαβαρά 82′) , Νατέλ (Σατσιάς 68′), Σάβιτς

Στον πάγκο:Τσιλιγγίρης, Μιχαήλ, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Φενερίδης

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης