Πράσινο διπλό στο ντέρμπι
24/10/2021 09:39

Ποδαρικό για Ομόνοια, Παφιακό και ΕΝΠ στο πετοσφαιρικό πρωτάθλημα ανδρών Α’ Κατηγορίας/

Η Ομόνοια και ο Παφιακός ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της πρώτης αγωνιστικής στο πετοσφαιρικό πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Ανδρών. Οι πράσινοι επικράτησαν της Ανόρθωσης στο Θεμιστόκλειο με 3-1 σετ, ενώ ο Παφιακός επιβλήθηκε του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με 3-0 σετ.

Επίσης, η ΕΝΠ νίκησε εύκολα εντός έδρας την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ. Η πρεμιέρα θα ολοκληρωθεί την Τρίτη (26/10) με τον αγώνα Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δερύνειας στο «Σπύρος Κυπριανού».

Ανόρθωση – Ομόνοια 1-3

Στο σπουδαιότερο προχθεσινό παιχνίδι, η Ομόνοια νίκησε την Ανόρθωση με 3-1 σετ, σε 115’. Το παιχνίδι διατήρησε τα στοιχεία του ντέρμπι, παρόλο που η Ομόνοια με το 2-0 υπέρ της φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη. Η γηπεδούχος, που έπαιξε με δύο ξένους, έκανε πολύ καλό τρίτο και τέταρτο σετ, μειώνοντας προσωρινά (1-2) αλλά στο συναρπαστικό τέταρτο σετ, που οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους, κυριάρχησαν οι πράσινοι.

ΑΠΟΕΛ – Παφιακός 0-3

Με διπλό μεγάλης σημασίας άρχισε ο Παφιακός το πρωτάθλημα της σεζόν 2021–2022. Η ομάδα της Πάφου κέρδισε το φιλόδοξο ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ σε 76’ και πήρε τους τρεις βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άρχισαν άσχημα τον αγώνα, βελτιώθηκαν στη συνέχεια, προέβαλαν αντίσταση αλλά δεν μπόρεσαν να ανακόψουν την ανωτερότητα των φιλοξενουμένων.

Τα σετ: 16-25, 22-25, 19-25.

ΕΝΠ – ΑΕ Καραβά 3-0

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα νικώντας άνετα τη φιλοξενούμενή της ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ, σε μια ώρα αγώνα. Η γηπεδούχος μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της.

Τα σετ: 25-7, 25-19, 25-13.