Πολλές ανακατατάξεις
31/10/2021 12:00

Χαμός γίνεται στη Β’ κατηγορία, με τις αποστάσεις να είναι πολύ μικρές. Τεράστιο διπλό με ανατροπή στης καθυστερήσεις πήρε η νεοφώτιστη Ολυμπιάς Λυμπιών μέσα στην έδρα του ΑΣΙΛ Λύσης με 3-2 (31’, 84’ Ράνος – 43’ Μάρτινς, 90’+1’ Ηρακλέους, 90’+5’ Γκόμες) και πέρασε έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση. Κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί ως η σημαντικότερη νίκη της 7ης αγωνιστικής, καθώς η Ολυμπιάς μέχρι το 84’ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1. Όμως σκόραρε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και πήρε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο. Η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, αφού κέρδισε με 4-1 (1’ αυτ. Λάμπρου, 17’, 38’ Παντελή, 90’+1’ Πικής – 3’ Σιφνέος) την Αγία Νάπα και μπήκε στην πεντάδα έστω και προσωρινά.
Ευρεία νίκη με 4-0 πήρε ο Ονήσιλος Σωτήρας απέναντι στον Οθέλλο Αθηαίνου και ανέβηκε τέταρτος. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Βιλμάρ (30’ πέν, 85’ πέν.), Γκασάμα (90’) και Πιρές (90’+4’). Μεγάλο διπλό (0-1) μέσα στη Δερύνεια πήρε η Ομόνοια Αραδίππου απέναντι στην Αναγέννηση και την έπιασε στους οκτώ βαθμούς. Το μοναδικό γκολ σκόραρε ο Ντιόγκο (65’).
H 7η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τρεις αγώνες. Ξεχωρίζει το ντέρμπι μεταξύ του Ερμή Αραδίππου και της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών. Επίσης ο Αχυρώνας Λιοπετριού θα υποδεχθεί τον Ακρίτα Χλώρακας και η Ομόνοια 29ης Μαΐου την Αλκή Ορόκλινης.