Ιωνικός – Προμηθέας 65-88: Άνετο πέρασμα από την Νίκαια
13/11/2021 19:55

Ο Προμηθέας επικράτησε με 88-65 του Ιωνικού στο κλειστό του Πλάτωνα και έφτασε τις 5 νίκες στην Basket League.

Νικηφόρο ήταν και το εντός συνόρων ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου. Ο Προμηθέας, με πλουραλισμό στην επίθεση και πολύ δημιουργία πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο κλειστό του Πλάτωνα επικρατώντας του Ιωνικού με 88-65. Με αυτή την νίκη οι Πατρινοί έφτασαν τις πέντε στην Basket League, ενώ ο Ιωνικός γνώρισε την πέμπτη ήττα του.

O MVP: Ο Κέντρικ Ρέι. Ο Αμερικανός γκαρντ του Προμηθέα ήταν εξαιρετικός. Τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 7 ασίστ για κανένα λάθος (!).

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η δημιουργία του Προμηθέα. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε 30 ασίστ για 54 σουτ. Με αυτό τον τρόπο έσπασε πολύ εύκολα την ζώνη του Ιωνικού και βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η άμυνα του Ιωνικού. Η ομάδα της Νίκαιας σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβληματισμό στην επίθεση των Πατρινών. Έτσι, και με την επίθεση της να είναι μονοδιάστατη

THE POINT: Η διαφορά των δύο ομάδων στην δημιουργία. Ο Ιωνικός κατάφερε να μοιράσει μόλις 9 ασίστ, με τον Προμηθέα να έχει πάνω από τριπλάσιες, καθώς μοίρασε 30.

Ιδιαιτέρως ανοιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν. Μέχρι τα μισά της περιόδου καμία ομάδα δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά άνω της μιας κατοχής (9-9). Ο Προμηθέας το κατάφερε με συνεχόμενους πόντους του Γκραντ (9-13), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο ο Ιωνικός κόλλησε επιθετικά. Ο Προμηθέας συνέχισε να βάζει την μπάλα στο ζωγραφιστό και έχτισε διψήφια διαφορά (15-27).

Ο Ιωνικός μπήκε αποφασισμένος να ροκανίσει την διαφορά στην δεύτερη περίοδο και το κατάφερε. Χουγκάζ και Γκιουζέλης έκαναν την αρχή (19-27), με τους Αθηναίου και Αρσενόπουλο να σκοράρουν από την περιφέρεια (25-29). Ο Προμηθέας ωστόσο έβγαλε αντίδραση και απάντησε με 12-0 σερί για το (25-41) στα μισά της περιόδου. To σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα που βρήκε τους Πατρινούς μπροστά με πόντους (31-49).

Ο Ιωνικός όπως και στην δεύτερη περίοδο έτσι και στην τρίτη κατάφερε να ροκανίσει κάπως την διαφορά. Μετά από τρίποντο του Ρέι που έκανε το +21 για τον Προμηθέα (31-52), απάντησε με επιμέρους 11-2 μειώνοντας στους 12 πόντους (42-54). Στην συνέχεια ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι και ανέβασε πάλι την διαφορά κοντά στους 20 πόντους (44-62). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου με την διαφορά να περνάει τους 20 πόντους (53-77). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να είναι 65-88.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 31-49, 53-77, 65-88