Ξέσπασε στην ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός
13/11/2021 22:06

O Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την ήττα από την Ούνικς Καζάν διαλύοντας την ΑΕΚ με 100-75 στο ΟΑΚΑ.

Μόλις ένα δεκάλεπτο κατάφερε να είναι ανταγωνιστική στο παιχνίδι η ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι στην δεύτερη περίοδο, πήρε διψήφια διαφορά με μπροστάρη των Σαντ Ρος, με τον Παπαπέτρου να παίρνει την σκυτάλη στην τρίτη και να καθαρίζει το παιχνίδι. Με αυτή την νίκη οι Πράσινοι έφτασαν τις 5 στην Basket League, όσες έχει ο Προμηθέας, ο Κολοσσός και ο Ολυμπιακός. Αρνητικό ρεκόρ έχει πλέον η Ένωση που υποχώρησε στο 3-4.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ εύστοχη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους. Συγκεκριμένα, η Ένωση πέτυχε 4 τρίποντα στα πρώτα τέσσερα λεπτά (2 ο Παππάς, 1 ο Ανγκόλα και 1 ο Γκρίφιν) και προηγήθηκε με 4-12. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 9-0 και πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ 4 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (13-12). O Παναθηναϊκός περιόρισε την ΑΕΚ σε μόλις έξι πόντους στα επόμενα λεπτά και κατάφερε να χτίσει διαφορά 7 πόντων (25-18).

Η ΑΕΚ κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο καλάθι μετά από τρίποντο του Κολόμ (28-26). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντα των Πέρι και Σαντ Ρος (34-26). Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με το τρίτο τρίποντο του Κουβανού (40-29) στα μισά του δεκαλέπτου. H διαφορά έφτασε στο +15 μετά από βολές του Πέρι και διατηρήθηκε πάνω από τους 10 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (54-40).

Στην επανάληψη ανέλαβαν δράση οι Έλληνες του Παναθηναϊκού. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε φωτιά, ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν παρών, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να συνησφαίρει και αυτό γιανα πάει η διαφορά στους 24 πόντους (73-49). Σε έξι λεπτά στην επανάληψη ο αρχηγός του Τριφυλλιού είχε 4/4 τρίποντα και ένα δίποντο. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να μειώσει με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 79-53. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 100-75.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75