Έυκολο πέρασμα για την Ανόρθωση
17/11/2021 22:32

Εύκολο ήταν το πέρασμα της Sabbianco Ανόρθωσης από το κλειστό «Κυριάκος Πίσσης» καθώς επικράτησε 16-23 του Παρνασσού Στροβόλου, σε εξ αναβολής αγώνα της 4ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών στο χάντμπολ.

Ήταν η τέταρτη νίκη για την νταμπλούχο ομάδα της Αμμοχώστου σε ισάριθμους αγώνες – εκκρεμούν αναμετρήσεις με ΘΟΪ Αυγόρου και Προοδευτικό Πάφου – ενώ για την ομάδα του Στροβόλου ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε νίκες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο α’ ημίχρονο όπου το σκορ ήταν «κλειστό» με την ομάδα του Ζαραβίνα να διατηρεί ισχνό προβάδισμα. Οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια με Sabbianco Ανόρθωση να προηγείται 8-11. Στο β’ ημίχρονο η «Κυρία» μπήκε πολύ δυνατά και έκανε το σκορ 8-15, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος, παρότι ο Παρνασσός μείωσε προσωρινά στα τρία γκολ (13-16), πριν οι φιλοξενούμενοι κάνουν το σκορ 14-21.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χρίστος Αργυρού με 7 γκολ για να ακολουθήσει ο Κρητικός με 6, όσα είχε και ο Γιαννόπουλος για τον Παρνασσό.

Παρνασσός (Σ. Ζωγράφος): Μακρής, Γουργούνης, Evdokimov, Δημοσθένους 2, Χατζηδάκης 3, Στούμπης 1, Φωτίου, Τσιτσίγκος 1, Χατζησάββας 1, Fistonic 1, Ρούσος, Πέτρου, Γιαννόπουλος 6, Χαραλάμπους, Αραούζου, Vozila 1

Sabbianco Ανόρθωσης (Γ. Ζαραβίνας): Νούνγκοβιτς, Κωνσταντίνου, Μωραϊτης 3, Κρητικός 6, Majic, Ι. Αργυρού 3, Τσακουρίδης, Ασβεστάς 1, Χρ. Αργυρού 7, Τότος 1, Νικηφόρου, Παπακυπριανού, Μιμίκος 2, Μηνά, Παρασκευά, Καρκαλάτος

– Σε αγώνες για τη Β’ Κατηγορία Ανδρών στο χάντμπολ, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κέρδισε πανεύκολα εκτός έδρας τον Ελληνισμό Ακακίου με 46-4 και ο ΑΟ Ανθούπολης επιβλήθηκε – επίσης εκτός έδρας – της Ομόνοιας Αγίας Βαρβάρας με 35-24.