Μαυροπράσινος θρίαμβος με πρωταγωνιστή τον Γκουστάβο!
20/11/2021 19:55

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ. Οι μαυροπράσινοι του Γιώργου Πετράκη νίκησαν με 3-2 την ομάδα της Αμμοχώστου σε αγώνα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η Ανόρθωση προηγήθηκε με τον Ουάρντα και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σαμπίνια.
Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του στην επανάληψη και αποδείχθηκε «χρυσή» η αλλαγή του Γκουστάβο αφού με δύο γκολ στη συνέχεια, το ένα με πέναλτι, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 3-1. Η Ανόρθωση μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο.

Νωρίτερα:

Με τον αγώνα Ολυμπιακός-Ανόρθωση (20/11, 18:00) στο ΓΣΠ άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας. Το ματς μεταδιδεται από την Cytavision και από το ραδιόφωνο του Super Sport FM 104.0. Ανόρθωση και Ολυμπιακός βρίσκονται στην 6η και 7η αντίστοιχα με 12 βαθμούς με την «Μεγάλη Κυρία» να έχει αγώνα λιγότερο αφού εκκρεμεί το ματς της πρεμιέρας με την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας.

Α’ ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα

2′ Πρώτη προσπάπαθεια για τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης σέντραρε από αριστερά, όμως, η μπάλα κατέληξε μακριά από την εστία του Λόρια.

7′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο από αριστερά. Εκτέλεσε ο Κυριάκου η κεφαλιά κατέληξε στα χέρια του Λόρια.

8′ Μπαλιά του Πόποβιτς από δεξιά, ο Ουάρντα το δυνατό σουτ η μπάλα έξω.

9′ Κίτρινη κάρτα στον Σάλι για φάουλ στον Ρισβάνη.

10′ Σουτ του βολίδα από τον Ουάρντα, η μπάλα στο δοκάρι.

15′ Με δέκα συνεχίζει ο Ολυμπιακός, λόγω τραυματισμού του Μποβεδά.

17′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Ουάρντα το οποίο, όμως, ακυρώνεται από τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή.

20′ ΓΚΟΛ…. Μέτρησε τελικά το γκολ για την Ανόρθωση με την βοήθεια του VAR!!!

30′ Κεφαλιά του Ρισβάνη η μπάλα έξω δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

32′ Άστοχη κεφαλιά του Ουάρντα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά.

33′ Νέα καλή φάση για την Ανόρθωση η κεφαλιά του Λάφερτι η μπάλα έξω.

34′ Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά την προσπάθεια του Μολ.

35′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Ανόρθωση, συνεχίζεται ο αγώνας σύμφωνα με τον διαιτητή.

37′ Μεγαλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Χαραλάμπους σούταρε η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

43′ Κίτρινη στον Πόποβιτς για φάουλ.

45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+1′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Σαμπίνια.

45’+3′ Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

46′ Έναρξη αγώνα.

49′ Kίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ. Χάνει ένα από τα δυο επόμενα παιχνίδια (Απόλλωνας, ΠΑΕΕΚ).

52′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, Κατσιαράβα στη θέση του Λάφερτι.

53′ Κίτρινη στον Σαμπίνια. Χάνει ένα από τα επόμενα δυο παιχνίδια (Εθνικός, Άρης).

53′ Κεφαλιά του Αραγιούρι, έδιωξε εντυπωσιακά ο Μολ.

56′ Διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός. Γουίλσον αντί Σάλι, Γκουστάβο αντί Χαραλάμπους.

61′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Κατσιαράβα, όμως, ακυρώνεται ο οφσάιντ.

64′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, μέσα ο Λάζαρος έξω ο Πόποβιτς.

67΄Δυνατό σουτ του Σαρφό, η μπάλα κτυπάει σε αντίπαλο και καταλήγει κόρνερ.

72′ Κεφαλιά του Μάντζη μπλοκάρει τη μπάλα ο Λόρια.

74′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με σουτ από τον Γκουστάβο.

79′ Εξετάζεται από το VAR κατά πόσο ήταν χέρι του Αραγιούρι για πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού.

82′ Καταλογίζει πέναλτι τελικά ο Θεούλη, κίτρινη στον Αραγιούρι.

83′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 3-1 με γκολ του Γκουστάβο.

88′ Σουτ του Ουάρντα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

90′ Μόνος ο Γουίλσον με τον Λόρια, ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έδιωξε τη μπάλα.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+1 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με δυνατό μακρινό σουτ του Λάζαρου.

Ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μπόβεδα (17′ Σαρφό), Σάλι (56′ Γουίλσον), Μάντζης (86′ Μουκτάρης), Πεχλιβάνης (86′ Κα), Κονφέ, Ντιαγνέ, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (56′ Γκουστάβο).

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Γκουστάβο, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Σαρφό, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Καραγιάννης.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Λάφερτι (52′ Κατσιαράβα), Πόποβιτς (64′ Λάζαρος), Καλτσάς (86′ Αμπαρτζουμιάν), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (86′ Ντέλετιτς), Ρισβάνης (86′ Ρουσιάς), Ουάρντα.

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Λάζαρος, Αβραάμ, Κατσαράβα, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος