Πολύ σημαντική νίκη για την Ομόνοια η οποία με δύο γκολ στο α’ ημίχρονο και ένα στην επανάληψη κατάφερε και νίκησε με 3-0 τον Άρη Λεμεσού, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Το σκορ άνοιξε ο Τσέποβιτς στο 28′ με πέναλτι και ο Λανγκ στις καθυστερήσεις στου ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα δυο γκολ για την Ομόνοια.
Ο Άρης ήταν καλύτερος στην επανάληψη, όμως, δεν μπόρεσε ν’ αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του. Είχε μάλιστα δοκάρι με τον Στεπίνσκι. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 58΄, όμως, σωστά ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ. Το 3-0 για την Ομόνοια ήρθε σχεδόν σε νεκρό χρόνο όταν κέρδισε πέναλτι ο Κακουλλής το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντούρις.

Η ομάδα των πρασίνων της Λευκωσίας ανέβηκε στους 13 βαθμούς, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε στους 19 βαθμούς.

Νωρίτερα:

Η Ομόνοια φιλοξενεί τον Άρη την Κυριακή (21/11, 17:00) στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι της Λευκωσίας διεκδικούν τη νίκη που θα τους ανεβάσει ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα και η Ελαφρά Ταξιαρχία για να διατηρηθεί στα ψηλά στρώματα. Η Ομόνοια είναι στην 9η θέση με 10 βαθμούς και αγώνα λιγότερα, ενώ ο Άρης στην 3η θέση με 19 βαθμούς. Το ματς μεταδίδεται από την Primetel και από το ραδιόφωνο του Super Sport FM 104.0.

Α’ Ημίχρονο

1 ‘Εναρξη αγώνα.

4′ Πρώτη καλή ευκαρία για τον Άρη με τον Στεπίνσκι, το πλασέ του οποίου δεν βρήκε στόχο.

6′ Άστοχο σουτ του Στεπίνσκι.

7΄ Η πίεση του Παπουλλή στον Βανά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε έξω.

10′ Ο Τζιωνής έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν είχε καλό κοντρόλ και χάθηκε ο αιφνιδιασμός.

17′ Νέα καλή προσπάθεια με τον Σέχου ο οποίος μπήκε στην περιοχή, η πάσα στον Παπουλή αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα.

18′ Παρολίγκο να σκοράρει ο Γκόμεθ με απ’ ευθείας κόρνερ, όμως, ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα.

20′ Πρόβλημα με Γιούστε, ο Ισπανός έκανε νόημα ότι δεν μπορεί να συνεχίσει…

21′ Αναγκαστική αλλαγή στην Ομόνοια, Λανγκ στην θέση του Γιούστε.

25′ Πέναλτι για την Ομόνοια, για ανατροπή του Γκόμεθ!!! Δευτερόλεπτα πριν η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Λοίζου.

28΄ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με πέναλτι του Τσέποβιτς.

38′ Κίτρινη στον Παπουλλή.

42′ Ο Στεπίνσκι σούταρε όμως ο Κβάσουκ δεν πρόλαβε τη μπάλα που έφυγε μόνος με τον τερματοφύλακα.

43′ Δυνατό μακρινό σουτ του Σιμιόν η μπάλα έξω.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+1′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια λίγο έξω από την περιοχή από αριστερά.

45’+2′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λανκ!!! Ο Λέζιακς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κατέληξε στον Λανκ οποίος πλάσαρε και σκόραρε παρά την διπλή προσπάθεια του Βανά να διώξει τον κίνδυνο από την εστία του.

45’+2΄ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

46′ Έναρξη αγώνα.

46′ Αλλαγή για την Ομόνοια. O Κακουλλής αντί του Τσέποβιτς ο οποίος παραπονέθηκε για ενοχλήσεις.

46′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Πακέ και Ντελμίρο μέσα, Κβάσουκ και Καζού έξω.

50′ Διακοπή στο ματς, προέκυψε πρόβλημα στο σύστημα ενδοεπικοινωνίας του διατητή Γιώργου Νικολάου.

52′ Συνέχεια στο ματς.

58′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με κοντινό πλασέ του Στεπίνσκι!!!! Εξετάζεται η φάση από το VAR για οφσάϊντ στον Στεπίνσκι.

60′ Ακυρώνεται τελικά το γκολ, ως οφσάιντ με την βοήθεια του VAR!

61′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μπράουν αντί Ρονκάλια και Ραντούτ αντί Σιμιόν.

63′ Δυνατό σουτ από τον Σπόλιαριτς μπλοκάρει τη μπάλα ο Ουζόχο.

66′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ζαχαρίου αντί Τζιωνή.

69′ Δοκάρι για τον Άρη! Σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ουζόχο.

70′ Αλλαγή για τον Άρη, Σικόρσκι αντί Σπόλιαριτς.

73′ Ευκαιρία για τον Άρη, διώχνει ο Ουζόχο στην κεφαλιά του Σικόρσκι.

75′ Σουτ του Στεπίνσκι, έξω η μπάλα.

80′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κίκο και Ντούρις αντί των Παπουλή και Λοΐζου.

81΄Κίτρινη στον Μπάμπικα.

83′ Κίτρινη στον Γκόμεθ.

90′ Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ Άστοχο σουτ του Κίκο.

90+6′ Πέναλτι για την Ομόνοια, για παράβαση του Σίλντενφελντ στον Κακουλλή.

90’+8‘ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 3-0 με Ντουρις!!!