Ξεμπέρδεψε και με ΠΑΕΕΚ ο πρωτοπόρος Απόλλωνας! (ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟ)
22/11/2021 19:55

Άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε ο Απόλλωνας ο οποίος νίκησε με 3-1 την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας στο Τσίρειο στάδιο, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλάζιοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Στορ και πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο πέτυχε και δεύτερο τέρμα με πλασέ του Νταμπό. Η ΠΑΕΕΚ μείωσε με πέναλτι του Μπάμπιτς και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ψύχας, εννέα λεπτά πριν από το 90λεπτο.

Ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 24 βαθμούς, ενώ η ΠΑΕΕΚ έμεινε στην προτελευταία θέση με 8 βαθμούς.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (20΄Φιλιώτης) Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (84΄Σπόλιαριτς) Κολ, Τζουμ (74΄Ίλιεφ) Ζράντι, Αλμπάνης (74΄Ψύχας) Στορ (84΄Αλεσάμι) Νταμπό.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Μασέδο, Έσελινγκ, Ντίας (78΄Τίμερμανς)  Σουμαόρο, Νάντο (71΄Ενόχ) Χαραλάμπους (63΄Γιάνσεν) Μπάμπιτς (78΄Καπαρτής) Τσόσιτς (46΄Αριστοτέλους) Κούρο, Νεοφύτου.

Νωρίτερα:

Με τον αγώνα Απόλλων-ΠΑΕΕΚ Κερύνειας συνεχίζεται την Δευτέρα (22/11, 18:00) η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού διεκδικούν τη νίκη, ώστε να διατηρηθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την ώρα που η ΠΑΕΕΚ θα παλέψει, για το βαθμολογικό κέρδος που θα την βοηθήσει ν’ απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού. Ο Απόλλωνας είναι στην 1η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας είναι στην προτελεύταια θέση με 8 βαθμούς.

Το ματς θα μεταδίδεται από την Cytavision και από το ραδιόφωνο Super Sport FM 104.0

Α’ ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα

1′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Στορ, (50ο δευτερόλεπτο). Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο Στορ την έσπρωξε στα δίκτυα.

10′ Ελέγχει ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

14′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό! Μετά από την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα καταλήγει στον Ρομπέρζ ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Νταμπό από κοντά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

17΄ Ο Μαυρίας αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

18′ Δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες, όμως, ο ποδοσφαιριστής δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

20′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα, έξω ο Μαυρίας, μέσα ο Φιλιώτης.

25′ Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας.

26΄ Κίτρινη στον Χαμάς

27′ ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ με το πέναλτι του Μπάμπιτς.

35΄Ευκαιρία από τον Απόλλωνα με τον Στορ ο οποίος πλάσαρε τον Πρόσεκ αλλά αυτός έδιωξε τελικά σε κόρνερ.

36΄ Σουτ του Νταμπό από πλάγια, η μπάλα έξω.

41′ Κίτρινη στον Νεοφύτου

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος της καθυστέρησης.

45’+1 Λήξη ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

46′ Έναρξη αγώνα

46΄Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, εκτός ο Τσόσιτς, μέσα ο Αριστοτέλους.

56΄Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό. Σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πρόσεκ έδιωξε με το πόδι.

56΄ Κίτρινη στον Τζουμ, για φάουλ.

59΄ Ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, για το φάουλ του Ντίας στον Τζουμ.

59′ Κίτρινη στον Κατελάρη.

59′ Κίτρινη στον Τζουμ.

63΄ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Γιάνσεν αντί του Χαραλάμπους.

71΄Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Ενόχ αντί του Νάντο.

74΄Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω Αλμπάνης και Τζουμ, μέσα Ίλιεφ και Ψύχας.

79΄Έξω Ντίας και Μπάμπιτς, μέσα Τιμέρμανς και Καπαρτής.

81΄ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ψύχα! Ο Ίλιεφ δίνει πάσα στον Ψύχα ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και σκόραρε, 3-1 ο Απόλλωνας.

84΄ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, μέσα ο Σπόλιαριτς, έξω ο Χαμάς.

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.