Συνεχίζει απτόητη η Ανόρθωση, δύσκολη νίκη για ΑΕΛ
23/11/2021 23:02

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η πετοσφαιρική ομάδα γυναικών της Ανόρθωσης, που επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ. Με το ίδιο σκορ επικράτησε ο Απόλλωνας της Lemesos Volleyball και η Ολυμπιάδα του Δικεφάλου Γερίου, ενώ μεγάλο διπλό με 3-2 σετ πήρε η πρωταθλήτρια ΑΕΛ στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας.

Πέμπτη σερί νίκη για την Ανόρθωση

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕΚ  3-0 (25-22, 25-16, 25-14)

Η Ανόρθωσις συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία. Η «Μεγάλη Κυρία» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε την ΑΕΚ με 3-0 σετ σε 78’ και πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη.  Η «Μεγάλη Κυρία» έχασε μόνο στην πρεμιέρα από τον Property Gallery Απόλλων στη Λεμεσό.

Η ομάδα της Αμμοχώστου  συνάντησε πολλές δυσκολίες από την πολύ καλή ΑΕΚ, αλλά κατάφερε να πάρει το υπερπολύτιμο  τρίποντο. Η ομάδα της ΑΕΚ έδειξε ξανά και στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» ότι κάτι αλλάζει φέτος και θα διεκδικήσει την τετράδα.

Οι δυο ομάδες θέλησαν να επιβάλουν το παιχνίδι στο πρώτο σετ με την Ανόρθωση να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα 13-10. Στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» παίχθηκε μεγάλο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν. Η Ανόρθωσις στα τελικά στάδια ξέφυγε με +3 22-19, αλλά η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο 22-21. Τελικά, η Ανόρθωσις σε 25’ επικράτησε με 25-22 και επικράτησε 1-0.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +3 03-06. Οι «κιτρινοπράσινες» αύξησαν και στο +4 09-13. Η Ανόρθωσις όμως κατάφερε να το «γυρίσει» 15-13 με την ΑΕΚ να μειώνει στον πόντο 16-15. Η Ανόρθωσις έκανε τεράστιο σερί  07-00 και «καθάρισε» το σετ με το 25-16 σε 26’ και αύξησε σε 2-0 σετ.

Η Ανόρθωσις ήταν πολύ καλή στο τρίτο σετ έλεγξε πλήρως την ροή του αγώνα και κατάφερε να ξεφύγει 19-12. Η ΑΕΚ προσπάθησε, αλλά η ομάδα του Djordjevic πήρε το ζητούμενο και το σετ με 25-14 σε 22’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC): Ζεμπύλα, Nicolova, Βασιλείου, Shvanska, Χαραλάμπους, Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ.

ΑΕΚ (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Shevchuk, Santana, Χατζηπέτρου, Χαραλάμπους, Condotta, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Γερή προπόνηση για Απόλλωνα

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – LEMESOS VOLLEYBALL  3-0 (25-10, 25-09, 25-14)

Το μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι μεταξύ Property Gallery Απόλλων – Lemesos Volleyball την Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών είχε «γαλάζιο» χρώμα.

Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη επιστρέφοντας στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά από τις 09 Νοεμβρίου, κέρδισαν με άνεση με 3-0 σε 59’ και βρίσκονται κοντά στην κορυφή. Η Lemesos Volleyball δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στα δυο πρώτα σετ, φάνηκε κατά διαστήματα στο τρίτο, αλλά έχασε φυσιολογικά. Οι «ροζ» την Παρασκευή θα αγωνιστούν με την ΑΕΛ σε εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής.

Με πολύ όρεξη μπήκε στον αγώνα ο Property Gallery Απόλλων και αφού ξέφυγε γρήγορα στο σκορ κέρδισε με 25-10 σε 16’ κάνοντας το 1-0.

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο σετ. Οι «γαλάζιες» πήραν από την αρχή τα ηνία και ξέφυγαν για να επικρατήσουν εύκολα με 25-09 σε 19’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ.

Η Lemesos Volleyball έδειξε πολύ καλύτερα στοιχεία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 05-06. Ωστόσο, οι «γαλάζιες» βελτιώθηκαν και πήραν το προβάδισμα 11-08. Οι «γαλάζιες» αύξησαν στο +6 16-10. Η ομάδα του Γιαπάνη δεν «κοίταξε πίσω» και με ένα σερί 09-04 κέρδισε 25-14 σε 21’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Nogueras, Perez, Bogdanova, Lavruk, Ιορδάνους, Λάμπρου – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Δ. Κωνσταντίνου, Simanovski, Popolitova,.

LEMESOS VOLLEYBALL(A. ΣΠΥΡΟΥ): Σιδερά, Summer, Λάσπου, Dobrasinovic, Ηοmman, Tran –Λίμπερο:V Καραολή – Αλλαγές:Σιαπάνη , Iωάννου, Κωνσταντίνου, Κέστα.

«Κολλημένη» με τη νίκη η Ολυμπιάδα

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ. 3-0  (25-09, 25-21, 25-13)

Την έκτη συνεχή της νίκη πέτυχε η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως. Οι πρωτοπόρες του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών την Τρίτη 23 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής κέρδισαν στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» τον Δικέφαλο Γερίου με 3-0 σετ σε 64’

Η ομάδα του Νικολάκη ήταν πολύ σοβαρή και δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ όπου ο Δικέφαλος ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος του σετ.

Τυπική διαδικασία ήταν το πρώτο σετ με την Ολυμπιάδα να κυριαρχεί και να κερδίζει 25-09 σε 15’ ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο σετ ήταν άλλο ματς. Ο Δικέφαλος όχι μόνο μπήκε στο «πνεύμα» του αγώνα, αλλά ήταν καλύτερος και προηγήθηκε 12-15. Σταδιακά, όμως η Ολυμπιάδα αντέδρασε και προηγήθηκε 18-15 και πήρε το σετ απέναντι στον αξιοθαύμαστο Δικέφαλο με 25-21 σε 27’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα ήταν αποτελεσματική στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 07-03  και 15-08 για να επικρατήσει η προσφυγική ομάδα με 25-13 σε 22’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Μudritskaya, Λεωνίδου, Cutworth, Drodz, Mανίταρου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Πέτρου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Weg, Karabinovic, Βατυλιώτη, Lukacs, Οικονομίδου, Σολωμή –Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Παντελίδου.

Μεγάλη νίκη για πολλούς λόγους

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕΛ 2-3  (14-25, 28-26, 20-25, 25-21, 11-15)

Μεγάλη νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη στη σεζόν πέτυχε την Τρίτη 23 Νοεμβρίου η ΑΕΛ. Οι πρωταθλήτριες κουβαλώντας αρκετά προβλήματα, κέρδισαν στο τάϊ – μπρέικ τη Νέα Σαλαμίνα στο «παλατάκι» του Γυμνασίου Αγ. Νεοφύτου για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών και απέσπασε δυο πολύ σημαντικούς πόντους.

Το ματς στην προσωρινή έδρα της Νέας Σαλαμίνας ήταν για «γερά νεύρα», με την ΑΕΛ να προηγείται δυο φορές, τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει και τις «γαλαζοκίτρινες» να επικρατούν στο τάϊ – μπρέϊκ. Πρόκειται υπό τις περιστάσεις για δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς για τη Λεμεσιανή ομάδα.

Η Νέα Σαλαμίνα βρέθηκε κοντά στη νίκη, αλλά χάνοντας στην «παράταση» του βόλεϊ πήρε ένα πολύτιμο βαθμό.

Η «πληγωμένη» ΑΕΛ έπαιξε με πάθος στο πρώτο σετ και δημιούργησε νταμπλ – σκορ 07-14. Οι «γαλαζοκίτρινες» βρέθηκαν στο +9 12-23 και κέρδισαν το σετ με 14-25 σε 20’ για το 0-1.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ στο δεύτερο σετ και εν μέρει τα κατάφερε 10-13. Οι «γαλαζοκίτρινες» ξέφυγαν όμως με 15-20. Η Νέα Σαλαμίνα τα έδωσε όλα και βρέθηκε να πριοηγείται με 23-22. Το σετ  είχε διάρκεια 34’ με τις «ερυθρόλευκες» να κερδίζουν 28-26 και να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ.

Η ΑΕΛ πήρε το τρίτο σετ, αφού ήταν καλύτερη. Η ομάδα του Μασιά βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και όταν το σκορ «άνοιξε» έπαιξε με σιγουριά. Η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας δεν τα παράτησε, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» επικράτησαν με 20-25 σε 27’ γράφοντας το 1-2 σετ.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ. Η Νέα Σαλαμίνα πέρασε μπροστά με 06-03, αλλά η ΑΕΛ προσπέρασε 08-11. Οι «ερυθρόλευκες»  πήραν ξανά το προβάδισμα των τριών πόντων 17-14 και το σετ ήταν πολύ αμφίρροπο.  Οι παίκτριες του Γρηγόρου Μπάλλου  διατηρούσαν  το μικρό αυτό προβάδισμα ασφαλείας, ενώ το 21-18 ανάγκασε τον κόουτς της ΑΕΛ Στ. Μασιά να πάρει τάϊμ –άουτ. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν αποφασισμένες να πάρουν το σετ αφού αύξησαν σε +5 23-18. Η ΑΕΛ συνέχισε όμως την προσπάθειά της για να μείνει στο σετ. Εν τέλει η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 25-21 σε 26’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ τον αγώνα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τάϊ – μπρέικ στα αρχικά του στάδια με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 03-03 και 07-07. H AΕΛ έφερε κατά κάποιο τρόπο το σετ στα μέτρα της όταν προηγήθηκε 08-12. Το τάϊμ – άουτ του «ερυθρόλευκου» κόουτς Γρ. Μπάλλου είχε αντίκτυπο, αφού η ομάδα του μείωσε στο -2  10-12, αλλά η ΑΕΛ αύξησε στους τέσσερις πόντους και κέρδισε με 11-15 σε 20’ εξασφαλίζοντας την πολύ σημαντική νίκη με 2-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Strefling, Lezhenkina, Προκοπίου, Kόκκινου, Palmieri, Θεοδούλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Αντωνίου, Χρ.  Ιωάννου, Γεωργίου.

AΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Παύλου, Στεφανίδη – Gryban – Λίμπερο: Κοκκή, Στ. Κωνσταντίνου –Αλλαγές: Κατσουνωτού, Potokar, Παναγιώτου